Dożynki parafialne

Kwiaty z pól okolicznych uszczknięte i zioła,
Przenajświętsze ofiary pracowitej wioski,
Przyniosły swe zapachy do wnętrza kościoła,
Przyniosły przed oblicze dobrej Matki Boskiej.
Przed ołtarzem ksiądz szepce łacińskie wyrazy,
Woń kwiatów coraz żywiej nad głowy się wznasza:
Ochraniaj nas od klęski, chorób i zarazy,

[…]

Królowo ziół przedziwna, pól Rządczyni nasza!
Rozśpiewały się usta, organ wciąż przewodzi,
Ten w piersi się uderza, ten znak krzyża czyni:
Ochraniaj nas od wojny, ognia i powodzi,
O ziół Królowo można, naszych pól Rządczyni!

[…]
U stóp Twych, jasna Pani, wieś swe dary składa,
 

                       (Wacław Rolicz-Lieder, W Matkę Boską Zielną)

 

15 sierpnia w Kościele katolickim to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane też Świętem Matki Boskiej Zielnej. W naszej parafii święto to minęło pod znakiem wspólnego dziękczynienia za zebrane plony i podziękowania Bogu i Najświętszej Maryi Pannie za całoroczny trud. Msza św. o godz. 9.15, była Mszą św. „Dożynkową”, podczas której dziękowano za urodzaj i zrodzone przez ziemie plony. Poświęcenie pięknego wieńca dożynkowego, który uwiło Koło Gospodyń Wiejskich w Klimkówce i przygotowało całą oprawę, było swoistą koronacją zakończenia prac polowych oraz pełni lata.

Galeria