Kapliczki i Krzyże

1. Kapliczka na posesji Państwa Zofii i Józefa Jakubowicz

Kapliczkę wybudowano w latach 70 – tych XX wieku. Drewniana figurka Matki Bożej znajdująca się wewnątrz została przeniesiona ze starej kapliczki, która musiała być zburzona z powodu poszerzenia drogi. Wykonana jest z cegły, otynkowana a daszek pokryty blachą. 


2. Kapliczka na posesji Państwa Elżbiety i Wiesława Kasperkowicz

Kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanej, została ufundowana jako dziękczynienie za otrzymane łaski. Poświęcona 18.09.2003 roku przez ks. prałata Kazimierza Pańczyszyna.


3. Kamienna kapliczka w dolinie Świętokrzyskiego Potoku

Kamienna kapliczka z rzeźbą św. Jana Nepomucena  z lat 1800-1850, stoi w dolinie Świętokrzyskiego Potoku, przy drodze za kościółkiem pw. Znalezienia Św. Krzyża.

Upamiętnia ona ślady pierwszego cudownego źródełka, które wytrysło w odległości kilkunastu kroków od ołtarza, tuż obok ubitej drogi. Miejsce to było celem licznych pielgrzymek chorych, turystów czy kuracjuszy z pobliskich uzdrowisk, Iwonicza – Zdroju i Rymanowa – Zdroju, którzy pili wodę ze źródełka i obmywali się nią. Około 1880 r. źródełko to wyschło i „przeniosło się” na sąsiednie wzgórze.


4. Kapliczka na posesji Państwa Marii i Mariana Oleksińskich

Kapliczka wykonana jest w całości z kamienia. Przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Niestety brak jest jakichkolwiek potwierdzonych na piśmie informacji na temat jej powstania. Z przekazów ustnych przodków kapliczka prawdopodobnie powstała na początku XX wieku i bez wątpienia ma ogromną wartość historyczną. W latach 90-tych organizowano przy niej nabożeństwa majowe, w których uczestniczyły dzieci i dorośli mieszkający w okolicy.


5. Kapliczka Św. Józefa przy ulicy Kasztanowej

Kapliczka z początku XX w. z figurą Św. Józefa. Znajduje się przy ulicy Kasztanowej (zjazd z drogi krajowej nr 28 do centrum wioski). Jest jedną z najbardziej znanych i chyba najlepiej rozpoznawalnych klimkowskich kapliczek.


6. Kapliczka na posesji Państwa Gładysiewicz

Grota Matki Bożej wybudowana w roku 1992 z kamienia granitowego na podstawie z piaskowca. Figura Matki Bożej wykonana została z betonowego odlewu. Poświęcona została wraz z nowo wybudowanym domem przez Ks. Kazimierza Pańczyszyna.


7. Kapliczka na posesji Państwa Elżbiety i Tadeusza Kielar

Kapliczka „CHRYSTUS FRASOBLIWY NA ROZDROŻU” ulicy Leśnej i Ogrodowej. 
Stoi w miejscu dawnej kapliczki, którą trzeba było przesunąć z powodu remontu drogi.
Powstała w tym wieku według projektu właścicieli, jest prośbą o Błogosławieństwo Boże dla rodziny Kielar.


8. Kapliczka na posesji rodziny Wołczańskich

Kapliczka kamienna, wybudowana w I połowie XIX wieku przez rodzinę Rajchli, z figurą św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. W roku 1910 figurę kamienną zastąpiła drewniana, wyrzeźbiona przez rodzinę Szul. W 1999 r. figura została poddana renowacji i odmalowana.


9. Kapliczka na posesji Państwa Agnieszki i Mariusza Krukar

Figura przedstawiająca Matkę Bożą Niepokalaną została postawiona w 2004 roku, jako dziękczynienie za otrzymane łaski. Znajduje się  na ulicy Ogrodowej.


10. Kapliczka na posesji Państwa Aleksandry i Jana Krukar

Kapliczka na posesji Państwa Aleksandry i Jana Krukar. 
Figura przedstawiająca Matkę Bożą Niepokalaną została postawiona w 2000 roku. Znajduje się na ulicy Zdrojowej.


11. Kapliczka na posesji Państwa Józefy i Janusza Sala

Figura przedstawiająca Matkę Bożą Niepokalaną została zakupiona w Częstochowie w 1983 roku. 
Kapliczka została postawiona na miejscu gdzie wcześniej stał stary dom, z prośbą o pomoc w wybudowaniu nowego domu. 


12. Kapliczka na posesji rodziny Wais

Kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej wybudowana została w 2007r. Poświęcona przez ks. Henryka Steca.


13. Krzyż na gruntach należących do rodziny Puchalskich

Krzyż znajduje się niedaleko lasu Burdyńce, w części wioski nazywanej „za górą”. Wznieśli go rodzice lub brat ks. Wawrzyńca Puchalskiego. Obecny krzyż, jest już kolejnym krzyżem stojącym w tym miejscu. Ostatni drewniany został zastąpiony żeliwnym w 2002roku.

Krzyż stoi na rozdrożu dróg, z których główna to tzw. „gościniec”, którym podróżowano do Rymanowa. Tak więc, jako jeden z motywów postawienia krzyża w tym miejscu, można wskazać ukształtowanie terenu (wzgórze) i szlak komunikacyjny, tym bardziej, że przy drodze tej stało jeszcze kilka innych krzyży, które stanowiły rodzaj drogowskazów. Być może oprócz tego motywu, tym którzy stawiali krzyż, kierowały jeszcze inne bardziej osobiste pobudki, o których niestety już się nie dowiemy, a jedynie możemy przypuszczać.

Kiedy mijano krzyż zatrzymywano się przy nim, zdejmowano czapkę i odmawiano modlitwy. Tak jest i dzisiaj, szkoda tylko, że przechodzących obok krzyża jest coraz mniej. Zarastają drogi, pola … Nie mniej jednak, kto chciałby odpocząć w ciszy, którą zakłóca tylko śpiew ptaków, warto aby wybrał się na spacer „starym gościńcem”, zobaczyć piękne krajobrazy i odpocząć u stóp krzyża.