Patron

Święty Michał to jeden z archaniołów stojących przed obliczem Boga. W tradycji   judaistycznej i chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów (Dn 10, 13; 12, 1; Ap 12, 7 nn), obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”.  Według tradycji kiedy Lucyfer zbuntował się przeciw Bogu i do buntu namówił część aniołów, Archanioł Michał miał wtedy wystąpić z okrzykiem „Któż jak Bóg” i wypowiedzieć wojnę szatanom.  Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Wstawia się u Boga za ludźmi, daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w ucisku. Stosując reguły samotnego wojownika zawsze jest skłonny pomóc załagodzić konflikt i rozwiązać kłopot.  Święty Michał jest też dawcą cierpliwości i szczęścia. To niezmordowany mistrz dobroci zawsze pomagający podnieść się pokonanym. Jest Aniołem Końcowego Rachunku i Ważącym Ludzkie Dusze. Nazywany życzliwym Aniołem Śmierci, gdyż przynosi nam oswobodzenie i nieśmiertelność. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności.

Jego imię najdoskonalej wyraża pokorę wobec Stworzyciela, a prorok Daniel stwierdza, że tylko on może skutecznie pomóc w walce z wrogiem.

Św. Michał Archanioł s. Filomenie powiedział następujące słowa: „Szczęśliwy naród, szczęśliwe miasto, szczęśliwa rodzina, szczęśliwy człowiek, który mnie się poświęca – ci bowiem nie zginą”.

 

Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości 
i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. 
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duch złe,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą  Bożą strąć do piekła. Amen.