Ogłoszenia duszpasterskie XXXI Niedziela Zwykła – 03.11.2019

  1. Rozpoczął się miesiąc listopad, poświęcony pamięci zmarłych. W tygodniu od poniedziałku do soboty zapraszamy na nabożeństwa wypominkowe. Modlitwa za zmarłych (zaduszki) w naszej Parafii o godzinie 16.30. Msze Święte o godzinie 16.00 i bezpośrednio po wypominkach, około godziny 17.00.
  2. Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Po Mszy Świętej o godzinie 9.15 zmiana tajemnic różańcowych.
  3. We wtorek 5 listopada, po Mszy Świętej wieczornej spotkanie u Sióstr Grupy Świętego Michała Archanioła.
  4. Składka mszalna z dzisiejszej niedzieli, przeznaczona jest na potrzeby naszej Archidiecezji. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone tydzień temu na potrzeby naszej Parafii i Kościoła.
  5. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca. Modlimy się o nowe, święte powołania kapłańskie, misyjne i zakonne z naszej Parafii.
  6. Dziękujemy bardzo za sprzątanie kościoła, tym wszystkim mieszkańcom, którzy to uczynili w ubiegłym tygodniu. Do sprzątania kościoła w dniu 9 listopada, na godz. 8:00, zapraszamy mieszkańców z ulicy Zdrojowej, numery: 46, 50, 52, 56, 56a.

Ewangelia na XXXI Niedzielę Zwykłą – Rok C

Ewangelia według Świętego Łukasza

Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A pewien człowiek, imieniem Zacheusz, który był zwierzchnikiem celników i był bardzo bogaty, chciał koniecznie zobaczyć Jezusa, któż to jest, ale sam nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić.

Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: «Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu». Zszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: «Do grzesznika poszedł w gościnę».

Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: «Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogoś w czymś skrzywdziłem, zwracam poczwórnie».

Na to Jezus rzekł do niego: «Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić to, co zginęło».

Refleksja nad Słowem Bożym

Celnik Zacheusz zapragnął zobaczyć Jezusa, a On odpowiedział mu, że chce do niego przyjść, aby raz na zawsze pozbawić go wirusa samotności. Zacheusz po spotkaniu z Jezusem już nigdy nie zaznał samotności. Jezus wyleczył go z niej na zawsze. Znamienne są Jego słowa: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu”. Gdzie jest zbawienie, nie ma samotności, bo życie jest zbudowane na miłości Boga i ludzi.

Wydarzenie z dzisiejszego fragmentu Ewangelii mówi o potrzebie szukania kogoś, kto uleczy serce z samotności. Zacheusz liczył, że Jezus mu w tym pomoże. Chciał Go tylko zobaczyć, ale Mistrz wiedział dlaczego, więc odpowiedział natychmiast. Imiennie go wezwał, by zszedł z drzewa, bo chciał pójść do jego domu.

A gdy wszedł do domu, okazało się, że Zacheusz był gotów rozdać połowę swych dóbr potrzebującym, bo doświadczył spotkania, które otwiera na innych. Samotność bowiem zamyka człowieka na Boga i na ludzi.

Trzeba, abyśmy dostrzegli wirusy samotności w naszych sercach i środowiskach. Należy je potraktować jako zapowiedź poważnej choroby. W świecie Ewangelii nie ma samotności. Trzeba odczytać Nowy Testament pod tym kątem i zobaczyć, w jaki sposób Jezus leczy ludzi z samotności.


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności


Spotkania grup duszpasterskich

Grupa św. Michała Archanioła – wtorek 5.11.2019 – po mszy świętej w domu sióstr zakonnych


Komunikaty


Intencje modlitewne na listopad

Ogólna: Za Bliski Wschód, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową, aby wśród nich zapanował duch dialogu, spotkania i pojednania

Diecezjalna różańcowa: O życie wieczne dla naszych bliskich zmarłych, zwłaszcza tych, którzy odeszli do Pana w minionym roku.