Ogłoszenia duszpasterskie XXXIII Niedziela Zwykła – 17.11.2019

1.Rozpoczął się trzeci tydzień listopada, a zarazem trzeci tydzień naszej wspólnej modlitwy wypominkowej za zmarłych. Bóg zapłać za liczny udział i wszystkie modlitwy zanoszone za tych, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności. Tak jak w poprzednich tygodniach zapraszam na zaduszki o godzinie 16.30. Wcześniej Msza Święta o godzinie 16.00 i druga Msza bezpośrednio po nabożeństwie za zmarłych.

2.Składka mszalna z dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na Dom Księży Emerytów w Korczynie. Za tydzień ostatnia niedziela miesiąca, składka mszalna zbierana przez Radę Parafialną, z przeznaczeniem na potrzeby naszej Parafii i Kościoła.

3.W tym tygodniu zapraszam na spotkania :

– we wtorek  na wypominki i Mszę Świętą po nich, a po Mszy na spotkanie zapraszam klasy VI i VII przygotowujące się do Sakramentu Bierzmowania,

– w środę po drugiej Mszy, spotkanie w Kościele Caritas Parafialne i Caritas Szkolne,

– w czwartek na wypominki i na Mszę Świętą po nich, a po Mszy na spotkanie zapraszam klasę VIII przygotowującą się już bezpośrednio do przyjęcia darów Ducha Świętego.

4.Za tydzień ostatnia Niedziela Roku Kościelnego – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to dzień patronalny Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po Mszy Świętej o godzinie 11.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i oddanie się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

5. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy mieszkańców z ulicy Zdrojowej, numery 74, 78, 82, 84, 86.


Ewangelia na XXXIII Niedzielę Zwykłą – Rok C

Ewangelia według Świętego Łukasza

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».

Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?»

Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw „musi się stać”, ale nie zaraz nastąpi koniec»

Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi” i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

Refleksja nad Słowem Bożym

Jezus wzywa do odczytywania znaków. Są one mową Boga skierowaną do ludzi. Świat tej mowy często nie rozumie. On lubi sensacje i zatrzymuje się nad wydarzeniami jak nad czymś, co jest ciekawe, ale nie dostrzega w nich mądrości Boga. Często nawet ma do Niego pretensje i nie jest w stanie w nieszczęściu dostrzec słowa mądrości.

Jezus mówi jasno: „Powstanie naród przeciw narodowi”. Ma więc na uwadze konflikty, wojny. One są dziełem ludzi, ale Bóg, w imię szacunku dla ich wolności, nie ogranicza ich działań nawet wówczas, gdy mordują miliony niewinnych. Wojna to objawienie tego, do czego jest zdolny człowiek współpracujący ze złem. Każda wojna jest objawieniem metod i siły zła, jakie może się zrodzić w sercu człowieka. Wiemy, że zło chce wykorzystać jednych do niszczenia drugich. Jest to objawione w Ewangelii. Zło przez ręce ludzi zniszczyło samego Syna Bożego. Wojna jest znakiem, jest mową Boga skierowaną do tych, którzy jej doświadczają i tych, którzy o niej słyszą.

„Będą silne trzęsienia ziemi”. To też znaki, które trzeba odczytać. To słowo Boga zawierające ostrzeżenie, a zarazem wezwanie do liczenia się z możliwością utraty wszystkiego, co da się zamienić w ruinę. Jedni w takich kataklizmach są boleśnie doświadczani, inni słyszą o nich i spieszą z pomocą. Ale czy rozmawiają z Bogiem na ten temat? To Jego słowo skierowane do nas.

„Będzie głód i zaraza”. Kolejne znaki połączone z cierpieniem, a nawet śmiercią. Słowo Boga skierowane do nas. Tak też należy odczytać każdą poważną chorobę. Niewielu traktuje ją jak znak, jak słowo Boga skierowane do chorego. Niewielu umie w niej zapytać: Czego chcesz mnie nauczyć, Panie?

„Ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie”. Żyjemy w kosmosie. Katastrofy kosmiczne znane są naukowcom. W jakimś momencie mogą dosięgnąć Ziemi. My na niebie możemy obserwować pył wulkaniczny, który jest w stanie na kilka dni, a nawet tygodni zasłonić słońce. Kolejne słowo Boga wzywające do mądrego ustawiania życia na ziemi.

Jezus chce, byśmy umieli odczytywać słowo Boga i szukali ukrytej w nim mądrości. On tak mówi w trosce o nasze dobro. Ta Jego mądrość odsłania prawdę o doczesności i o tym, w jak kruchym domu mieszkamy. Tych twardych słów Jezusa nie można wykreślić z Ewangelii. Trzeba się nauczyć rozmawiać z Bogiem, kiedy przemawia On do nas takim językiem.


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności

Do wieczności odszedł św.p. Tadeusz Grysztar, zamieszkały na ulicy  Ks. Kazimierza Waisa.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie”


Spotkania grup duszpasterskich

W środę po drugiej Mszy Świętej, spotkanie w Kościele Caritas Parafialne i Caritas Szkolne.


Komunikaty


Intencje modlitewne na listopad

Ogólna: Za Bliski Wschód, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową, aby wśród nich zapanował duch dialogu, spotkania i pojednania

Diecezjalna różańcowa: O życie wieczne dla naszych bliskich zmarłych, zwłaszcza tych, którzy odeszli do Pana w minionym roku.