Wywieś flagę

Wywieś flagę – Święto Chrztu Polski

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” zaprasza do Świętowania Chrztu Polski. Zachęcamy Rodaków do włączenia się w dniu 14 kwietnia 2020 w akcję „Wywieś flagę”. Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej, nie tylko podkreśli wagę tego Święta w naszej Ojczyźnie, ale też w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa, nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach. Jako świeccy Kościoła staramy się czuwać i podejmować bezpieczne akcje. Podzielmy się na stronach internetowych i niezliczonych kontach społecznościowych plakatem zachęcającym do uroczystego świętowania narodzin naszego Państwa.

Rok temu, 9 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na mocy tej ustawy święto to, jest Świętem Państwowym obchodzonym w dniu 14 kwietnia. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości.

Święto to obchodzimy w Polsce dopiero po raz drugi, i z tego względu nie jest ono powszechnie przyjęte przez społeczeństwo polskie. Dlatego w imieniu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej zachęcamy Parafian do włączenia się w dniu 14 kwietnia w Akcję.