Matka Boża Różańcowa

W kalendarzu liturgicznym dzień 7 października, poświęcony jest Matce Bożej Różańcowej, a cały miesiąc październik dedykujemy jej w sposób szczególny – dlaczego?

W miesiącu październik zadecydowały się losy chrześcijaństwa w Europie. Jest XVI wiek, Sułtan turecki Selim II pragnie podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny Papież św. Pius V, gorący czciciel Matki Bożej, na wieść o zbliżającej się wojnie ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi. Doznał niezwykłej wizji, po której zarządził wielką błagalną modlitwę różańcową. Żołnierze przystępowali do sakramentów i przygotowywali się do bitwy przez trzydniowy post i modlitwę różańcową. Hasłem do walki były słowa “Królowa Różańca Świętego”, a na sztandarze zawieszono różaniec. W dniu 7 października 1571 roku na południowy zachód od Lepanto (obecnie Nafpaktos w środkowej Grecji), zebrały się floty Imperium osmańskiego i Ligi Świętej (wojsk chrześcijańskich) i stoczyły ze sobą jedną z bardziej krwawych bitew morskich w historii. Flota katolicka rozgromiła silniejszą armadę turecką. Było to zwycięstwo nie tylko ludzkiej determinacji i woli walki, ale przede wszystkim wiary. Zwycięstwo to w powszechnym przekonaniu zostało wyproszone modlitwą różańcową stąd Papież Pius V ustanawia 7 października świętem Matki Bożej Zwycięskiej, wpisując je w kalendarzu liturgicznym w rocznicę zmagań. Kolejny Namiestnik Chrystusa, Grzegorz XIII, przemianował je na święto Matki Bożej Różańcowej.

Wiek XIX to czas wielkich zagrożeń. Antidotum na nie Ojciec Święty Leon XIII upatrywał m.in. w publicznym odmawianiu Różańca. Dekretem z 1 września 1883 roku zalecił codzienne odprawianie nabożeństw różańcowych w kościołach i kaplicach całego świata w październiku. W ten sposób nie tylko 7 październik, ale cały miesiąc stał się okresem poświęconym Matce Bożej Różańcowej. Tenże Papież dwa lata wcześniej wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie “Królowo Różańca świętego – módl się za nami”, wydał 12 encyklik różańcowych, dotyczących różańca świętego, które można nazwać encyklopedią różańcową.

Wiele lat później Św. Ojciec Pio wskaże, iż impulsem do wprowadzenia święta Matki Bożej Różańcowej stała się bitwa z wrogami Krzyża, a szereg „zdrowasiek” przeplatany Modlitwą Pańską to skuteczna broń w walce z szatanem.

Do ożywienia nabożeństw różańcowych w październiku przyczyniły się na początku zeszłego stulecia objawienia w Fatimie, 13 października 1917 roku trojgu portugalskim pastuszkom, w których Matka Boża z różańcem w ręku przedstawiła się, jako Pani Różańca Świętego i poprosiła o przygotowanie ludzkości do zwycięstwa nad szatanem, właśnie za pomocą różańca.

Matka Boża kilkakrotnie wzywała do odmawiania różańca także w czasie swych objawień, m.in. w Lourdes (1858), w La Salette czy Gietrzwałdzie i wielu innych miejscach.

Tak powstały nabożeństwa gromadzące tłumy wiernych na wspólnej modlitwie różańcowej, a sam październik wpisał się na stałe w Kościele katolickim, jako maryjny miesiąc różańcowy. Różaniec stał się swoistym orężem w walce duchowej przeciw mocom zła na świecie.

Modlitwa różańcowa miała wyjątkowe znaczenie dla św. Jana Pawła II. Często ją odmawiał, mówił o niej i pisał. Od początku swego pontyfikatu zachęcał do odmawiania różańca. W dniu 29 października 1978 roku mówił do wiernych: „Różaniec jest moją codzienną modlitwą – i muszę powiedzieć, że jest modlitwą cudowną, cudowną w swojej prostocie i w swej głębi… W tej modlitwie powtarzamy wiele razy te same słowa, lecz są to słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej krewnej św. Elżbiety. Z tymi słowami łączy się cały Kościół.  Równocześnie zaś w te same dziesiątki Różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, narodziny, narodu, Kościoła i ludzkości. Sprawy osobiste, sprawy naszych najbliższych zwłaszcza tych, którzy są nam najbliżsi, tych o których najbardziej się troszczymy, którzy nam leżą na sercu. W ten sposób i ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim”.

Więcej o modlitwie różańcowej w zakładce

https://parafiaklimkowka.pl/index.php/wspolnoty-parafialne/roze-rozancowe/