Ogłoszenia duszpasterskie – I Niedziela Adwentu

1.Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Jak Apostołów, tak każdego z nas Pan Jezus posyła, abyśmy świadczyli, że tylko w Panu Bogu pełnym miłości i miłosierdzia człowiek może osiągnąć szczęście.

2.Jednocześnie dzisiejszą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Ten czas warto dobrze wykorzystać dla odkrycia w sobie apostolskiego powołania. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję podążającą do swej krewnej Elżbiety i starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

3.W okresie Adwentu zapraszam na Msze Święte Roratnie o godzinie 17.00. Na te Msze przynosimy ze sobą lampiony i razem z Maryją oczekujemy przyjścia Pana. Ze względów epidemiologicznych nie będzie jak co roku Rorat  z „Gościem Niedzielnym”.

4.Msze Święte w tym tygodniu w dni powszednie o godzinie 17.00 (Roraty), od poniedziałku do czwartku  i w sobotę także Msze Święte adwentowe, w kolorze fioletowym o godzinie 16.00.

5.W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota i niedziela miesiąca:

– w czwartek modlimy się o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne z naszej Parafii

– w piętek zgłoszonych chorych odwiedzę od godziny 7.30 (całość Parafii). Proszę zgłaszać także chorych, których odwiedzam co roku przed Świętami Bożego Narodzenia. Gdyby w którymś domu był stan izolacji chorobowej albo kwarantanna proszę w takim przypadku odwołać wizytę. Podobnie, gdy ktoś obawia się choroby, w takim przypadku także proszę telefonicznie albo indywidualnie w Kościele odwołać wizytę I Piątkową.

– Spowiedź Święta, dla dzieci i młodzieży w czwartek od godz. 16.30 do 17.00, dorośli – piątek od godziny 16.00 do 17.00. Z Sakramentu Pokuty można zawsze skorzystać w ciągu całego tygodnia zawsze pół godziny przed Mszą Świętą.

– w sobotę różaniec pierwszo sobotni o godzinie 16.30, prowadzony przez Akcję Katolicką.

– w przyszłą niedzielę, po Mszy Świętej o godzinie 9.15 zmiana tajemnic różańcowych.

6.W zakrystii są do nabycia wigilijne Świece Caritas (dochód na potrzebujących) i opłatki bożonarodzeniowe (dochód na opłatę usług Pana Organisty w naszej Parafii).

7.W tym roku ze względu na panującą pandemię Święty Mikołaj nie przybędzie do naszego Kościoła, ale na pewno nawiedzi naszą Parafię, odwiedzając grzeczne dzieci w ich domach, gdzie zostawi przyniesione prezenty.

8.Składka Mszalna z dzisiejszej niedzieli, zbierana przez Radę Parafialną, z przeznaczeniem na potrzeby naszej Parafii i Kościoła, składka mszalna z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na Seminarium Duchowne w Przemyślu.

9. II Niedziela Adwentu już po raz kolejny obchodzona będzie jako Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. W naszej parafii w najbliższą niedzielę  przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie. 

10.Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy mieszkańców z ulicy Zdrojowej, numery 184, 186, 190, 194, 196.


Ewangelia według Świętego Marka

Jezus powiedział do swoich uczniów: “Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!”.

Refleksja nad Słowem Bożym

Chrystus przypomina, że nasze życie, które znamy, jest ściśle związane z tajemnicą czasu, ono jest wlane w czas. Inna forma życia, której nie znamy, czeka nas w wieczności. Ona jest jedynie zapowiedziana. Trzeba bowiem opuścić czas, by znaleźć się w wieczności. Rzecz ma się podobnie jak z rzeką i oceanem. Rzeką rządzi prawo czasu, woda wciąż płynie, kiedy jednak wpada do oceanu, wytraca prędkość, może się jedynie liczyć z prądami wodnymi lub falowaniem, ale czas określający bieg rzeki w oceanie już nie obowiązuje.

Jezus wzywa, abyśmy umieli w refleksji nad swoim życiem spoglądać na zegarek, na nim bowiem jest zapisana ostatnia godzina naszego życia. Nam nie jest ona znana, natomiast znana jest Bogu. Kto chce wygrać życie, musi się liczyć z tą godziną. Jej tajemnica zmusza do czuwania, czyli  do ciągłej gotowości. Z tej prawdy wynikają następujące konsekwencje:

– Trzeba wykorzystać każdą godzinę, bo stracona jest już nie do odrobienia. Kto zna się na biznesie, ten wie, jak cenna jest każda godzina doczesnego życia. Kto nie ceni czasu, a chce wygrać życie dla wieczności, nie może brać udziału w wyścigu po nagrodę w niebie. Bóg bowiem najwyżej punktuje mądre wykorzystanie czasu. Lenistwo jest najgroźniejszą wadą, ono bowiem sprawia, że człowiek na ziemi pleśnieje.

 – Trzeba czuwać, by nie być zaskoczonym końcem czasu i końcem życia. Należy tak planować życie, by nawet nagłe jego zakończenie nie było niespodzianką. To czuwanie mieści się w sztuce roztropności.

– Należy się spotykać z Bogiem codziennie w ciągu pięciominutowej modlitwy i w niedzielę w czasie Eucharystii. To są spotkania, które pozwalają na utrzymywanie stałego kontaktu z Dawcą życia i czasu. Przed Nim bowiem trzeba będzie na progu wieczności zdać sprawę z wykorzystania tych dwóch darów.

Adwent to okres dziękczynienia Bogu za każdą godzinę i każdy dzień. Kto ceni czas, ten ceni doczesne życie, bo na ziemi życie to czas.


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności


Spotkania grup duszpasterskich


Intencje modlitewne na grudzień

Ogólna:

Aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem była ożywiona przez Słowo Boże i przez życie modlitwy. 

Diecezjalna różańcowa:

Aby wszyscy, których dotknęła epidemia, zostali obdarzeni potrzebnymi łaskami.