Ogłoszenia duszpasterskie – II Niedziela Adwentu

1.Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który z miłości do nas przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w marketach.

2. W dzisiejszą niedzielę przypada też XXI Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z polecenia władzy duchownej specjalną zbiórką do puszek przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

3.Wszystkich parafian: dzieci (z lampionami), młodzież i dorosłych zachęcam do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszym kościele, w dni powszednie od poniedziałku do soboty o godzinie 17.00. Wcześniej także Msza Święta o godzinie 16.00.

4.W tym tygodniu, we wtorek będziemy obchodzić Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W tym dniu z racji Uroczystości nie będzie Rorat. Msze Święte w naszym Kościele o godzinie 8.00 i 17.00. O godzinie 16.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w ciszy i prowadzona przez Akcję Katolicką, w intencjach o jak najlepsze przeżycie czasu Adwentu, ustanie pandemii i o przeciwstawienie się siłom zła, które coraz bardziej widoczne są w życiu społecznym, politycznym Polski, Europy i Świata.

5.W przyszłą niedzielę 13 grudnia przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pamiętajmy o tych, którzy w tym czasie cierpieli, a nawet oddali życie i polecajmy w naszych modlitwach obecnie rządzących, aby dzięki ich mądrości nasza Ojczyzna napełniała się pokojem i dostatkiem.

6.W zakrystii są jeszcze do nabycia opłatki, z których dochód jest przeznaczony  na opłatę pracy Pana Organisty.

7. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minioną sobotę, a na najbliższą sobotę, na godzinę 8.00 prosimy mieszkańców z ulicy Zdrojowej, numery 202, 206 A, 212, 214, 216.

8.W przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godzinie 9.15 zapraszamy dzieci klas III, przygotowujące się do I Komunii Świętej wraz z rodzicami. Otrzymają pobłogosławione i poświęcone medaliki.

9. Do Świąt Bożego Narodzenia (uroczystości wigilijnej 24 grudzień) pozostało 18 dni. Warto już dziś pomyśleć o Sakramencie Pokuty, o pojednaniu się z Bogiem i braćmi. Sakrament Pokuty przeżyjemy we własnej Parafii. Ze względów epidemiologicznych nie będzie zbiorowej spowiedzi. Każdego dnia, pół godziny przed Mszą możemy skorzystać z Sakramentu Pojednania i w łasce uświęcającej przeżywać dni adwentowe, które nas przygotowują na przyjście Pana.


Ewangelia według Świętego Marka

Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Jak jest napisane u proroka Izajasza: “oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki”, wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. i tak głosił: “idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, on zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym”.

Refleksja nad Słowem Bożym

Co trzeba dzisiaj uczynić, aby Bóg mógł dotrzeć do człowieka ze swoim zbawieniem, to znaczy by mógł go dotknąć swoją miłością i przemienić jego serce? Co trzeba usunąć z ludzkich dróg, aby uczynić je „przejezdnymi” dla Boga?

Nie wolno pławić się myśleniu nihilistycznym, jak muzyk Kurt Cobain, który śpiewał: Nienawidzę siebie i chcę umrzeć. Niestety, słowa piosenki stały się faktem – odebrał sobie życie, gdyż odrzucał istnienie Boga i nie mógł znieść dalszego trwania w pustce.

Trzeba porzucić samolubstwo, które każe człowiekowi pożądać więcej niż to, co do niego należy. Dlatego egoista oszukuje, kradnie, zabija, aby przywłaszczyć sobie cudzą własność. Wtedy też ludzie cierpią z powodu krzywd, a w ich oczach pojawiają się łzy.

Podobnie dzieje się, gdy ktoś koncentruje się na gromadzeniu rzeczy materialnych i chce wzbogacić się za wszelką cenę. Nagle taki człowiek odkrywa, że choć zdobył już bardzo wiele, to jednak nie ma niczego, dla czego warto byłoby żyć.

Zbliża się Boże Narodzenie. Jeśli nie przygotujemy drogi dla Pana, nie będzie radości spotkania ze Zbawicielem. Jak to zrobić? Wystarczy wziąć przykład z proroka Jana, który nie tylko wzywa do przygotowania dróg dla Pana, ale sam je prostuje i wyczekuje na spotkanie z Synem Bożym. Jan nie jest przywiązany do rzeczy materialnych. Nie mieszka w pałacu i nie jest odziany w miękkie szaty. Ma ubranie z sieci wielbłądziej i żywi się szarańczą oraz dzikim miodem. Nie jest skupiony na sobie, ale na Panu, który przychodzi i którego pragnie spotkać. Patrzy na rzeczywistość z Bożej perspektywy i wzywa innych do nawrócenia, czyli do zmiany myślenia o swoim życiu i świecie.

Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! To słowa skierowane dzisiaj do każdego z nas. Usuńmy zatem z naszego życia to, co tarasuje drogi prowadzące do naszych serc, by Bóg mógł nam objawić swoją chwałę i moc! Nie pogrążajmy się w pustce! Nie podsycajmy egoizmu i nie gońmy szaleńczo za rzeczami materialnymi! Niech nasze myśli i serca zwrócą się ku Bogu, który pragnie zamieszkać pośród nas i obdarzyć nas szczęściem!


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności

Zmarł śp. Eugeniusz Sokołowski, zamieszkały – ulica Zdrojowa 175.
Pogrzeb we wtorek – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Cmentarz – Kaplica – godzina 13.00, pochówek na Cmentarzu i Msza Święta w Kościele około 13.30.


Spotkania grup duszpasterskich

We czwartek po skończonej Mszy Świętej o godzinie 17.00 spotkanie formacyjne Akcji Katolickiej na plebanii


Intencje modlitewne na grudzień

Ogólna:

Aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem była ożywiona przez Słowo Boże i przez życie modlitwy. 

Diecezjalna różańcowa:

Aby wszyscy, których dotknęła epidemia, zostali obdarzeni potrzebnymi łaskami.