Ogłoszenia duszpasterskie – IV Niedziela Adwentu

1.Coraz bliżej jest do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem; przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że Pan Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu Boży wymiar. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest obecne pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze.

2.W tym tygodniu ostatnie Mszę Święte adwentowe i roratnie. Roraty od poniedziałku do wtorku o godzinie 17.00, w środę o godzinie 8.00. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w środę, po Mszy o godzinie 8.00.

Msze Święte adwentowe od poniedziałku do wtorku o godzinie 16.00, w środę o godzinie 7.30.  W czwartek – w Wigilię Bożego Narodzenia Msze Święte o godzinie 7.30 i 8.00 (w tym dniu nie ma już Mszy roratniej).

W tym tygodniu zapraszam także do skorzystania z Sakramentu Pokuty. Przez cały Okres Adwentu zachęcałem i służyłem posługą sakramentalną, każdy dzień przed Mszami Świętymi. Szkoda, że nie wszyscy skorzystali z okazji, aby pojednać się z Bogiem na nadchodzące Święta. Nie sposób będzie w Niedzielę i w te ostatnie dwa dni – poniedziałek i wtorek wyspowiadać wszystkich, którzy ten Sakrament odłożyli sobie na ostatnią chwilę. Spowiedź w niedzielę przed Mszami Świętymi, w poniedziałek i wtorek od godziny 15.15 do 16.00 i od 16.30 do 17.00. W środę, czwartek (Msze Święte rano – przygotowanie Kościoła i sprzątanie – środa, Wigilia Bożego Narodzenia – czwartek) i w czasie Świąt spowiedzi nie będzie. Po niedzieli 27 grudnia można będzie skorzystać z Sakramentu Pokuty i przyjąć Komunię Świętą bożonarodzeniową.

3. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z czwartku 24 grudnia, na piątek 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek, oraz zapalona świeca Caritasu, którą można jeszcze nabyć. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

4. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

5. W piątek 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia, Msze święte w naszym kościele rano o godz. 7.30, 9.15 i o godz. 11.00. Nie będzie mszy popołudniowej o godzinie 15.30. Można w tym dniu zyskać odpust zupełny za przyjęcie błogosławieństwa papieskiego „ Urbi et Orbi” za pośrednictwem radia i telewizji. Z racji Uroczystości oczywiście nie ma postu od pokarmów mięsnych.

6. W drugi dzień świąt, w sobotę 26 grudnia – Święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Porządek mszy świętych jak w każdą niedzielę. Nie będzie Mszy po południu o godzinie 15.30. Składka ze święta św. Szczepana przeznaczona na Seminarium Duchowne w Przemyślu i Katolicki Uniwersytet Lubelski .

7. W przyszłą niedzielę 27 grudnia obchodzimy święto Świętej Rodziny. Będziemy modlić się o świętość małżeństw i rodzin. Niech Św. Rodzina odnowi miłość w naszych rodzinach. Jest to ostatnia niedziela miesiąca, składka mszalna zbierana przez Radę Parafialną z przeznaczeniem na potrzeby naszej Parafii i Kościoła. Nie będzie mszy popołudniowej o godzinie 15.30.

8. Wyrażam wdzięczność tym, którzy pomogli w świątecznym wystroju naszej Świątyni, za trud włożony w posprzątanie kaplicy, za wystrojone choinki oraz za przygotowanie szopki bożonarodzeniowej.

9. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na środę,  na godzinę  16.00 zapraszamy mieszkańców z ulicy Zdrojowej, numery 246, 262, 266, 276, 282.


Ewangelia według Świętego Łukasza

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, Anioł rzekł: “Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: “Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie on wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”. Na to Maryja rzekła do anioła: “Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” Anioł Jej odpowiedział: “Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. a oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”. Na to rzekła Maryja: “Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Wtedy odszedł od Niej Anioł.

Refleksja nad Słowem Bożym

Dziękujemy dzisiaj z całym Kościołem za Matkę Jezusa i za Jej wielką miłość do Niego mimo tych trudnych sytuacji, w których musiała tę miłość pielęgnować. Szczęśliwa z tytułu poczęcia Syna Bożego, równocześnie przeżywała bolesne wahania i obawy, jak zostanie przyjęta przez Józefa, jak zostanie przyjęta przez najbliższe otoczenie, a dodatkowo doskwierało Jej ubóstwo.

To jest dziękczynienie za Matkę Jezusa, ale równocześnie jest to wielkie adwentowe dziękczynienie za naszą matkę i za jej miłość do nas. Wszystko jedno, czy to była wielka miłość, czy też nie, bo naszej matki stać na to nie było. A może była to bardzo mała miłość, sprowadzona czasem jedynie do tego, by urodzić dziecko i podrzucić je na wychowanie innym, by móc uciec od odpowiedzialności.

Niezależnie od tego, jaka była miłość naszej matki, Adwent jest czasem wdzięczności za nią, to jej powinniśmy wyrazić wdzięczność, tak jak potrafimy. Role się zmieniają. Wpierw matka otacza miłością dziecko, a gdy już sama jest słaba, chora i podeszła w latach, dziecko otacza miłością matkę.

Otwórzmy zatem nasze oczy i otoczmy szacunkiem każdą matkę. Jednocześnie pomóżmy zbudować wokół niej świat miłości. Dzisiejszy świat tego nie uczyni, gdyż on to już zniszczył. Ale to jest wezwanie dla nas.

I dlatego w Adwencie Kościół dziękuje za Matkę wielkiej miłości. A my podziękujmy także za każdą kobietę; i za tę małą, która jeszcze bawi się lalkami, i za tę, która zawsze jest powołana do miłości macierzyńskiej. Czy urodzi dziecko, czy nie, jeżeli chce być wartościową kobietą, w sercu musi rozwinąć macierzyńską miłość. Kobiecie nie wolno z tej miłości nigdy zrezygnować, bo gdyby to uczyniła, zostanie kaleką.

Kobieta musi kochać dziecko, bo jeśli się nie przestawi na miłość macierzyńską, to zatrzyma się w rozwoju miłości na siedemnastym czy osiemnastym roku życia i będzie walczyć o zainteresowanie mężczyzn, mając lat czterdzieści i mając lat sześćdziesiąt. Ale to jest paraliż dla kobiety. Zgorzknieje ona w swej samotności.

Kobieta to jest serce, które kocha macierzyńską miłością. Jednak tego ideału kobiety nie znajdziecie ani w telewizji, ani w stosach kolorowej prasy. Tego ideału tam nie ma. Jest to ideał Boży.

Pocałujmy dziś w rękę swoją matkę. Z szacunkiem i z wdzięcznością. I wyraźmy także swój wielki szacunek dla własnej żony, która chce być matką. Podejdźmy także do córki, przygarnijmy ją, aby wiedziała, że może się oprzeć o ramię mocne, pełne miłości. Uczyńmy to z całą świadomością wdzięczności Bogu za macierzyńskie serce.


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności

Św.p. Czesław Andrzej Cypcar – urodzony – 29.11.1951, zmarł – 15.12.2020, zamieszkały DPS Krosno (wcześniej, ulica Zdrojowa 184). 

Św.p. Marian Penar – urodzony – 6.12.1056, zmarł – 19.12.2010, zamieszkały ulica Ogrodowa 36.

Spotkania grup duszpasterskich


Intencje modlitewne na grudzień

Ogólna:

Aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem była ożywiona przez Słowo Boże i przez życie modlitwy. 

Diecezjalna różańcowa:

Aby wszyscy, których dotknęła epidemia, zostali obdarzeni potrzebnymi łaskami.