Ogłoszenia duszpasterskie – VI Niedziela Zwykła

1.Chrystus, który oczyścił trędowatego i przywrócił mu nie tylko zdrowie, ale też godność dziecka Bożego, pragnie każdego z nas oczyszczać z trądu naszych grzechów. Trzeba tylko przyjść do Niego i o to poprosić.

Dzisiaj 6 Niedziela zwykła, która rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu, jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

2. W środę (17 luty) przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte w naszej parafii o godzinie 8.00 i 17.00. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 16.45.Przypominam, że wszystkich katolików od 14-go roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18-ym, a rozpoczęciem 60-go roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia.

3. W środę na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy Świętych posypanie głów popiołem. Pamiętajmy aby zabrać popiół dla chorych, starszych, nie mogących dziś uczestniczyć we Mszy Świętej.

4. Od środy do niedzieli z całym Kościołem będziemy modlić się o ducha pokuty dla każdego z nas.

5. Nabożeństwa w Wielkim Poście, na które serdecznie zapraszam:

w piątek Droga Krzyżowa o godzinie 16.30 (dla dorosłych i dzieci), po Mszy św. o godzinie 15.50 i Koronce do Bożego Miłosierdzia o godzinie16.15, a następnie druga Msza Święta.

w niedzielę o 15.00  Gorzkie Żale, a po skończonym nabożeństwie Msza Święta już bez homilii.  W tym roku kazania Pasyjne będzie głosił Ksiądz wikariusz z Rymanowa, Ksiądz Piotr Fil. W czasie Gorzkich Żali zbierane będą ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

6. Msze Święte w tym tygodniu, w dni powszednie o godzinie 16.00 i 17.00 z wyjątkiem Środy popielcowej, kiedy to Msza Święta będzie o godzinie 8.00 i 17.00 (nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 16.45) i piątku, gdzie pierwsza Msza Święta rozpocznie się o 15.50, po niej nowenna do Bożego Miłosierdzia o godzinie 16.15, Droga Krzyżowa o godzinie 16.30 i druga Msza Święta o 17.00.

7. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę na godzinę 8.00 zapraszamy mieszkańców z ulicy Zdrojowej, numery 406, 408, 410 i z ulicy Osiedlowej, numery 9 i 11.

8. Na przyszłą niedzielę 21 lutego, na Gorzkie Żale o godzinie 15.00 i na Mszę Świętą o godzinie 15.45 zapraszamy dzieci klas III, przygotowujące się do I Komunii Świętej wraz z rodzicami. W czasie Mszy Świętej otrzymają poświęcone modlitewniki.


Ewangelia według Świętego Marka

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić. Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: Chcę, bądź oczyszczony! Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony. Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: Uważaj, nikomu nic nie mów, ale idź pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich. Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

Refleksja nad Słowem Bożym

Trędowaty, który podszedł do Jezusa, odznaczał się wyjątkową inteligencją. Wiedział, że ma do czynienia z prorokiem, i wiedział także, że ów prorok dysponuje mocą Boga i dlatego może go uzdrowić. I wiedział również o tym, że doświadczenie, które go spotkało, zostało uwzględnione w planach opatrzności Boga. Bóg miał na uwadze jakieś jego dobro. Obok mocy Boga dostrzegł więc trędowaty także mądrość i prawdziwą miłość Bożą. Nie wątpił on w to, że Jezus może go uleczyć. Zastanawiał się tylko nad tym, czy zechce to uczynić. Czy jego pragnienie spotka się z pragnieniem Jezusa? Czy tym razem jego wola będzie wolą Boga?

Podobała się Jezusowi prośba trędowatego i dlatego odpowiedział mu: „chcę”. Życzenie chorego zostało spełnione, ale Jezus natychmiast miał dwie prośby do uzdrowionego.

Pierwsza dotyczyła dyskrecji: nie mów nic nikomu. Druga zaś dotyczyła przekazu informacji: pójdziesz do kapłana i jemu dokładnie opowiesz, kto, gdzie i kiedy uzdrowił cię z trądu. Taka była wola Jezusa. Chciał On bowiem mieć zaufanego człowieka, który poinformuje o cudzie i który sam będzie jego świadkiem w świątyni jerozolimskiej.

Chrystus spełnił prośbę chorego, ale uzdrowiony nie spełnił Jego próśb. Nie zachował dyskrecji, o którą Jezus go prosił. Na własną rękę, pełniąc własną wolę, mówił o dobru, które otrzymał. A tym samym zgromadził przy Chrystusie ludzi, którzy szukali lekarza, a nie Bożej mądrości.

Nam się często wydaje, że o Bożych czynach należy trąbić na cztery strony świata. Jest to wielkie nieporozumienie. Prawdziwe dobro należy otoczyć tajemnicą. Dobro bowiem wymaga zaufania, a na zaufanie pracuje się długo, czasem całymi latami. A można je zniszczyć jednym słowem powiedzianym do słuchawki, przekazanym niby w tajemnicy albo napisanym smsem.

Jezus testuje stopień zaufania człowieka uzdrowionego, a ten potyka się na prostej drodze i traci zaufanie Jezusa. Jeszcze dodatkowo utrudnia Jego misję, pełniąc swoją wolę, a nie wolę Bożą.

Otrzymaliśmy od Boga wiele, dlatego staje przed nami pytanie, w jakiej mierze Bóg i ludzie mogą nam zaufać. Pamiętajmy, że z punktu widzenia Ewangelii miarą wielkości człowieka jest stopień zaufania, którym Pan Bóg go darzy.


Zapowiedzi przedmałżeńskie

Artur Antoni Różowicz, zamieszkały Posada Górna, ulica Nadbrzeżna, Parafia Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika  w Rymanowie Zdroju  oraz

Natalia Kazimiera Penar, zamieszkała w Klimkówce, ulica Zdrojowa, Parafia Świętego Michała Archanioła w Klimkówce.


Odeszli do wieczności


Spotkania grup duszpasterskich


Intencje modlitewne na luty

Ogólna:

W intencji kobiet – ofiar przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo, a ich cierpienia były dostrzegane i wysłuchiwane.

Diecezjalna różańcowa:

O nowe powołania do życia konsekrowanego w Kościele.