Klimkowskie krzyże, figury i kapliczki przydrożne

Nieodłącznym i jakże urokliwym elementem krajobrazu naszej wioski są kapliczki i krzyże przydrożne. Na ogół mijamy je obojętnie, nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego i kto je postawił. – Kapliczki na wsi są czymś tak naturalnym, że nawet nie docieka się przyczyny ich powstawania. Są, gdyż były – tak jak drzewa, ziemia i obłoki na niebie – napisał w pracy “Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce” Tadeusz Seweryn.

Przez lata są miejscami codziennej modlitwy, westchnień i drogowskazami, „rozsianymi w krajobrazie polskim modlitwami ludu polskiego, rzezanymi w drewnie lub kutymi w kamieniu” (Tadeusz Seweryn „Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce”).

Drodzy Parafianie i Goście, na stronie internetowej Parafii Klimkówka, chcemy utworzyć oddzielną zakładkę poświęconą naszym krzyżom i kapliczkom, chcemy je wszystkie zgromadzić i opisać. Dlatego zapraszam wszystkich do nadsyłania zdjęć i krótkiego opisu: na czyjej posesji jest zlokalizowany obiekt, Kogo przedstawia, a może ktoś zna historię jego powstania? Chcemy aby treść tej zakładki tworzyli sami Parafianie. Liczę, że zamierzeniem tym sprowokujemy szczególnie ludzi młodych.

Podzielcie się z nami zdjęciami i informacjami, tak aby można je było przybliżyć innym. Dla wielu może będą one będą przywołaniem rodzinnych stron i związanych z nimi wspomnień. To również jeszcze jeden sposób na ocalenie przeszłości

Zdjęcia w formacie jpg oraz opis w pliku tekstowym Word, proszę przesyłać na adres skrzynki pocztowej e-mail: parafia.klimkowka@interia.pl, pisząc w tytule Kapliczki

Przysłanie materiałów jest nieodpłatne i oznacza, że autor wyraża zgodę na ich opublikowanie, przez Parafię p.w. św. Michała w Klimkówce, oraz swoich danych osobowych, celem udostepnienia na stronie internetowej parafii.

Link do aktualnie zamieszczonych kapliczek

Ksiądz proboszcz Bogdan Kielar