XVIII Niedziela Zwykła

1.Pan Jezus, dając głodnym ludziom chleb, jednocześnie wprowadza ich w tajemnicę chleba życia. On chce nam dać najlepszy pokarm: swoje Ciało wzmacniające nas na drodze do nieba. Jak najczęściej starajmy się rozbudzić w sobie pragnienie przyjmowania tego wyjątkowego pokarmu.

2. Rozpoczął się sierpień, czyli obchodzony i promowany przez Kościół miesiąc abstynencji. W ramach trwającej od 1984 roku inicjatywy, w tym czasie zachęca się wiernych do zachowania wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych. Dar abstynencji podjęty z miłości może otworzyć nas wszystkich na Boga, który jest Miłością. Jest spełnieniem prośby Świętego Jana Pawła II wołającego o nową „wyobraźnię miłosierdzia”, która w tym wypadku chroni nie tylko ciało czy psychikę człowieka, ale zwłaszcza życie duchowe osób tracących wolność na rzecz chwilowego przeżywania przyjemności.

3. W środę 4 sierpnia wspomnienia św. Jana Marii Vianneya, patrona kapłanów, a zwłaszcza proboszczów. Obejmijmy naszą modlitwą kapłanów pracujących w naszej parafii.

4.Składka mszalna z dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej Archidiecezji.

5. Msze Święte w tygodniu, w dni powszednie o godzinie o godzinie 18.00. Nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17.00. W środę o godzinie 17.45 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W środę i piątek Msza Święta w Kościółku około godziny 10.00, po zakończonej adoracji i nabożeństwie.

6. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek, sobota miesiąca:

– dziś po Mszy Świętej o godzinie 9.15 zmiana tajemnic różańcowych,

– w czwartek modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne,

w piątek spowiedź święta od godziny 17.15 do 18.00. Okazja do spowiedzi przez cały tydzień pół godziny przed Mszą Świętą. Spowiedź dzieci w czwartek od godziny 17.15 do 18.00.

Zgłoszonych chorych odwiedzę w czwartek od godziny 7.30 dół Parafii do nowego mostu (rodzina Rajnik za mostem). W piątek od godziny 7.30 góra Parafii od nowego mostu, do końca.

– w sobotę różaniec pierwszo sobotni o godzinie 17.30.

7. W przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godzinie 9.15 będziemy przeżywać Jubileusz 135 lecie kółka Rolniczego w Klimkówce. Po skończonej Eucharystii dalsza część Jubileuszu będzie w Domu Ludowym.

8. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy wiernych z ulicy Zdrojowej, numery 119, 123, 129, 133 (Kościół) i numery 139, 141, 143 z ulicy Zdrojowej (Kościółek).


Ewangelia według Świętego Jana

Kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że na brzegu jeziora nie ma Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam Go szukali. Gdy zaś Go odnaleźli na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: „Rabbi, kiedy tu przybyłeś?”

Odpowiedział im Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec”.

Oni zaś rzekli do Niego: „Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?”

Jezus odpowiadając rzekł do nich: „Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał”.

Rzekli do Niego: „Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: «Dał im do jedzenia chleb z nieba»”.

Rzekł do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu”.

Rzekli więc do Niego: „Panie, dawaj nam zawsze tego chleba”.

Odpowiedział im Jezus: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”.

Refleksja nad Słowem Bożym

Mam różne plany i zamierzenia, ale jest również plan Boży. Chodzi o to, abym uwierzył w Jezusa, Boga-człowieka, który jest najlepszym specjalistą od mojego życia, nie tylko w jakiejś określonej dziedzinie, ale w każdej. Czy chcę zrealizować Jego plan? Czy realizując go, korzystam z niezbędnych i bezcennych środków, których On mi udziela? Jeśli bowiem spożywam codziennie chleb, to dlaczego nie miałbym się w ten sam sposób karmić także słowem Bożym, skoro „nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Boga”. I dalej Pan Jezus mówi: „Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J 6,32).

Za chwilę ten Chleb Boży stanie przed naszymi oczami. Czy go przyjmuję i mówię tak jak ci, którzy słuchali Chrystusa: „Panie, dawaj nam zawsze tego chleba!” (J 6,34). Jezus zapewnia: „Kto do mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35). Jakaż to niesamowita obietnica!

Jak zatem wygląda odpowiedź na to zaproszenie? Czy moje życie jest właśnie takie? Czy czasem nie bywa potwornie zawężone, spłycone i zdeformowane, jak ten obraz płynący do nas ze środków przekazu?


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności


Spotkania grup duszpasterskich.


Intencje modlitewne na sierpień

Ogólna:

Za kościół aby otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę do reformowania się w świetle Ewangelii

Diecezjalna różańcowa:

Za wszystkich zniewolonych przez nałogi.