Dożynki Parafialne 2021

Po co te wiązki i wianki
z mięty wrotyczu, rumianku?
Niesiemy je na znak hołdu
Maryi Pannie przed ołtarz.

„Hyzop, lawenda, jałowiec?
Wszak to potrzebne chorobie?”
Mamy je, chcemy dziewanną
Ucieszyć Maryję Pannę

Niechaj to księża poświęcą
Dzisiaj w ten dzień Wniebowzięcia.
„A tę pszenicę i jęczmień
Czy także mamy poświęcić?”
Proso też i mak, i żyto
Na coraz większą obfitość.

„Na cóż bób i rzodkiew zda się
w niebie, na rajskim popasie?”

Maryi z żyta korona,
A nam – chleb zeń upieczony.
Niechaj je księża święcą
Dzisiaj, w ten dzień Wniebowzięcia”

Kazimiera Iłłakowiczówna , „Msza maryjna na Matkę Boską Zielną”

15 sierpnia to według polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej. W chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym obchodzony, jako święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Historia o śmierci i wniebowzięciu Maryi ma swoje odbicie w apokryfach, w których przekazywana jest w barwny sposób. W jednej z opowieści znajdziemy odpowiedź na pytanie dlaczego święto to nazywane jest Matki Boskiej Zielnej.

Jak głosi legenda „po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie trzeciego dnia ciała jej w grobie nie znaleźli, tylko same zioła i kwiaty”. I dlatego w dniu Matki Boskiej Zielnej, patronki ziemi i roślinności, w podziękowaniu za opiekę święcono niemal wszystko, co w tym czasie kwitnie i owocuje.

W naszej parafii to święto tradycyjnie obchodzone jest również, jako dziękczynienie za zebrane plony.

Mszy świętej dziękczynnej o godz. 9.15 przewodniczył proboszcz parafii ks. Bogdan Kielar, a dziękczynny wieniec przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które to również wraz z przedstawicielami rady sołeckiej, uświetniły Mszę św. przygotowanymi z tej okazji pieśniami. W darach ofiarnych mieszkańcy złożyli chleb, świecę, bukiet kwiatów, owoce oraz modlitwę. Podczas mszy św. prosiliśmy o Boże błogosławieństwo  i opiekę Matki Bożej dla wszystkich pracujących na roli. Nie zabrakło również wiązanek z kwiatami, które u nas noszą nazwę „ziela”, podstawę, którego zawsze stanowią zioła, zboża, owoce i warzywa.

Galeria