XXI Niedziela Zwykła

1.Miłość powinna być wierna inaczej nie jest miłością. Miłość powinna być ufna, inaczej jest fałszywa. Miłość mówi prawdę. Jezus jest Miłością: wierną, ufną, prawdziwą. Do Kogo innego pójdziemy? Gdzie znajdziemy to czego szukamy jak nie w Sercu Jezusa?

2. Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na łamaniu chleba. Rozpocznijmy ten Nowy Rok Szkolny razem z Chrystusem i skorzystajmy z Sakramentu Pokuty. Spowiedź Święta przez cały tydzień pół godziny przed Mszą Świętą.

3. W czwartek 26 sierpnia, nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Msza Święta w naszym Kościele o godzinie 18.00 .

4. Msze Święte w tygodniu, w dni powszednie o godzinie 18.00. Jutro, w poniedziałek, Msza Święta rano, o godzinie 7.30.

W środę o godz. 16.45 wystawienie Najświętszego Sakramentu, różaniec poprowadzi Akcja Katolicka, jako nowenna i modlitwa za Ojczyznę. Następnie adoracja w ciszy, a o godz. 17.45 Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, przy Najświętszym Sakramencie.

5. Przyszła niedziela jest ostatnią niedzielą miesiąca, składka mszalna zbierana przez Radę Parafialną z przeznaczeniem na potrzeby naszej Parafii i Kościoła.

6. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy wiernych z ulicy Zdrojowej, numery 197, 199, 203, 211 (Kościół) i numery 215, 217, 221 z ulicy Zdrojowej (Kościółek).


Ewangelia według Świętego Jana

W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: “Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem”. A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: “Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?” Jezus jednak, świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: “To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był przedtem? To Duch daje życie; ciało na nic się nie zda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą”. Jezus bowiem od początku wiedział, którzy nie wierzą, i kto ma Go wydać. Rzekł więc: “Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane przez Ojca”. Od tego czasu wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: “Czyż i wy chcecie odejść?” Odpowiedział Mu Szymon Piotr: “Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że Ty jesteś Świętym Bożym”.

Refleksja nad Słowem Bożym

Piotr kilkakrotnie w Ewangelii wypowiada słowa wyjątkowo mądre. Mówił w oparciu o bogactwo, jakim Ojciec wypełniał jego serce. Jako jedyny dostrzegł w Chrystusie Mesjasza i Syna Bożego. On dostrzegł w Nim słowo życia. A mimo to popełniał błędy, i to poważne. Najlepiej widać to w Getsemani, gdy wybrał sen zamiast modlitwy razem z Mistrzem, i na dziedzińcu Kajfasza, gdy ze strachu trzy razy przysięgał, że nie zna Mistrza. Znak to dla nas wymowny. Nawet najpiękniejsze słowa i mądrość w sercu nie są w stanie ustrzec nas przed błędami. Trzeba nieustannej czujności, by zostać wiernym życiu, które daje Chrystus. Trzeba być przygotowanym na odparcie pokus, które zagrażają życiu.

Życie jest atakowane. Każdy mądry człowiek dostrzega, jak często, jakimi metodami i na jaką skalę prowadzona jest walka z życiem. Widząc ataki, należy wracać do Chrystusa, wyznając: Tylko Ty masz słowa życia. Jest to szczególnie ważne, gdy tysiące odwracają się od życia, a zostają przy nim tylko jednostki. Tak było nad jeziorem Genezaret po słynnej mowie Jezusa. Zostało kilkunastu. Demokratyczne zasady większości nic tu nie znaczą. Tu liczy się mądrość wyboru życia jako wartości, po stronie której stoi Bóg. Kto wybiera życie, wybiera Boga, kto się odwraca od życia, odwraca się od Boga.


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności

Marian Kielar  – 8.12.1959 – 20.08.2021, zamieszkały ulica Zdrojowa 418


Spotkania grup duszpasterskich.


Intencje modlitewne na sierpień

Ogólna:

Za kościół aby otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę do reformowania się w świetle Ewangelii

Diecezjalna różańcowa:

Za wszystkich zniewolonych przez nałogi.