Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego

14 wrzesień to dzień, w którym przeżywamy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Sama nazwa tego święta pochodzi od faktu odnalezienia krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Z tym wydarzeniem związana jest postać cesarzowej świętej Heleny, której tradycja przypisuje odnalezienie relikwii Krzyża Pańskiego. 

Dla nas dzień ten ma szczególną wymowę. To nasz wewnętrzny odpust w sanktuarium pod wezwaniem „Znalezienia Św. Krzyża”, z cudownym wizerunkiem Pana Jezusa na krzyżu.

Jak co roku, w dniu w tym spod kościoła parafialnego wyruszyła tradycyjna już droga krzyżowa, która zakończyła się w kościółku. Drogę krzyżową prowadził ks. Proboszcz, który na zakończenie podziękował za piękne świadectwo wiary, jakie publicznie złożyli jej uczestnicy. Następnie została odprawiona Msza Święta. W wygłoszonej homilii ks. Proboszcz odniósł się do znaczenia krzyża w naszym życiu, mówiąc: „… Patrząc na ten cudowny krzyż podziękujmy za wszystkie krzyże naszego życia. Pod krzyżem iść przez życie i z krzyżem umierać, to największe błogosławieństwo. Dzisiaj Pan Jezus mówi: chcesz być zbawiony, podejmij krzyż jaki daję Ci na ramiona. On jest ciężki, ale Jezus mówi: dam Ci łaskę, żyj blisko mnie, przyjmij mnie do Twego serca, módl się, zaufaj, a wtedy potrafimy pogodzić się z każdym krzyżem, który Pan Jezus daje nam na nasze ramiona…”

 

Galeria