Zachować w ludzkiej pamięci

Odszedł dobry człowiek i wzorowy kapłan.

      Z wielkim smutkiem i głębokim żalem przyjęła Klimkówka wiadomość o śmierci długoletniego kapłana naszej parafii księdza Prałata Kazimierza Pańczyszyna.

Ksiądz Prałat Kazimierz Pańczyszyn urodził się 2 stycznia 1938r. w Krasiczynie.

Tam spędził dzieciństwo pod okiem kochających rodziców a młodość na studiach seminaryjnych w Przemyślu. Później w 1964r. przeżywał zapach prymicyjnych róż i rozpoczął niełatwą pracę duszpasterską. I tutaj możemy zapytać – Cóż Ci Jezus mógł dać, oprócz trudnej drogi? Drogi, którą przebyłeś do końca.

      I tak przez 57 lat pracy kapłańskiej swą posługą duszpasterską służyłeś wiernym w różnych placówkach parafialnych-Słocina, Desznica, Zarszyn, Grodzisko Dolne, Myscowa, Polany i Klimkówka.

      Ksiądz Prałat Kazimierz Pańczyszyn odznaczony był godnością papieską ,,Kapelan Ojca Świętego” i medalem za uratowanie świątyni w Polanach w 1987r. za rządów biskupa Ignacego Tokarczuka.

      Naszej klimkowskiej parafii poświęcił 33 lata swojego kapłańskiego życia. Troszczył się o wszystko, co dotyczyło parafian i dbał o ich życie duchowe inicjując różne grupy modlitewne jak Kółka Żywego Różańca, cotygodniową koronkę do Miłosierdzia Bożego, pierwszopiątkowe nabożeństwa z licznym udziałem dzieci i młodzieży, organizował parafialne procesje do klimkowskiego Sanktuarium Krzyża Świętego znajdującego się pod lasem, które gromadziły wszystkich parafian pobożnie odprawiających Drogę Krzyżową. Przewodniczył również takim grupom jak Caritas, który otrzymywał od Księdza Prałata Kazimierza wsparcie finansowe. Kierował Akcją Katolicką i Duszpasterską Radą Parafialną, przyczyniając się do wykonywania wielu poważnych prac remontowych w parafii takich jak: remont Sanktuarium Krzyża Świętego pod lasem, odnawianie polichromii kościoła parafialnego i kapitalny remont budynku parafialnego, który obecnie pełni funkcję plebani. Zatroszczył się również o zakup nowych dzwonów jubileuszowych i o stacje Drogi Krzyżowej prowadzące do Sanktuarium Krzyża Świętego znajdującego się pod lasem. Uczestniczył także w wielu innych pracach w parafii. Ksiądz Prałat Kazimierz Pańczyszyn zmarł 4 października br. w Krakowie. Pochowany zastał na cmentarzu parafialnym w Klimkówce. W czasie pogrzebu dziękował Mu za długoletnią pracę duszpasterską i przewodniczył Eucharystii ks. arcybiskup Józef Michalik. Żegnali Go licznie zgromadzeni kapłani oraz tłum wiernych i wdzięcznych parafian, którzy gorącą modlitwą płynącą z głębi serc pragnęli wyrazić drogiemu Kapłanowi szacunek, uznanie i podziękowanie za długoletnią opiekę nad parafią.

     Drogi Kapłanie, będziemy Cię wspominać jako wzorowego Kapłana, dobrego człowieka i serdecznego przyjaciela. Przyjmij więc od nas szczere, przepełnione smutkiem i głębokim żalem ostatnie pożegnanie.

 

                                                                                        Zofia Gierlach parafianka