XXXII Niedziela Zwykła

1.Pan Jezus, chwaląc gest ubogiej wdowy, zachęca nas do większej ufności w Bożą Opatrzność. Wszyscy jesteśmy w ręku Pana Boga i musimy uczyć się na co dzień coraz większego zaufania do Niego. Zaufanie do Pana Boga powinno wyrażać się nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także rodzinnym i wspólnotowym. Jako jeden naród powinniśmy też wciąż bardziej dziękować Panu Bogu i ufać Jego Opatrzności.

2.W czwartek 11 listopada Święto 103 lecie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny skłania nas do wyrażenia wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za Jego opiekę nad Polską i jednocześnie do dalszej wytrwałej modlitwy za Ojczyznę. Zapraszam na Msze Święte o godzinie 16.00 i 16.50.

Centralne Uroczystości Gminne odbędą się w Rymanowie:

– godz.8.30 Zbiórka Pocztów Sztandarowych i wszystkich uczestników przed budynkiem Domu Sokoła i uroczysty przemarsz do Kościoła w Rymanowie.

– godz.9.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny.

– godz.10.15 Uroczystości przy pomniku Niepodległości, odprawa wart, złożenie kwiatów, okolicznościowe przemówienie Burmistrza Gminy Rymanów, złożenie ślubowania przez uczniów klas wojskowych Liceum w Rymanowie i pokaz musztry paradnej.

3. W tygodniu, w dni powszednie zapraszam na wypominki, modlitwę za zmarłych z naszych rodzin, parafii, tych wszystkich, którzy żyli pośród nas i poprzedzili nas w drodze do nieba. Modlitwy te będą o godzinie 16.30. Po skończonych wypominkach Msza Święta około godziny 16.50. W środy i piątki modlitwa zaduszkowa połączona z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Nowenną do Bożego Miłosierdzia.

4. W tym tygodniu Msze Święte, w dni powszednie o godzinie 16.00 i po skończonych wypominkach, około godziny 16.50. Msza Święta o godzinie 16.00, to gregorianka za zmarłego Księdza Prałata Kazimierza.

5. Dzisiaj solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie okazywać naszą wiarę w Pana Boga i przywiązanie do Kościoła. Ale nie możemy zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane albo gdzie wyznawanie jakiejkolwiek religii jest źle odbierane przez sprawujących władzę. I dzisiaj wielu wyznawców Chrystusa, duchownych i świeckich, z powodu wiary płaci najwyższą cenę – oddaje swoje życie.

6. We wtorek 9 listopada, świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.

7. Bardzo prosimy o segregację śmieci na cmentarzu. Nie wrzucajmy wszystkiego do kontenera. Wyschnięte czy zmrożone kwiaty składamy na jednym miejscu obok kontenera. Donice z tych kwiatów i przedmioty plastikowe, szkło i znicze zużyte możemy wziąć do domu i w każdą czwartą środę miesiąca włożyć do odpowiedniego worka, który będzie zabrany przez służby porządkowe. W ten sposób oszczędzamy nasze środki finansowe, które zamiast na opłatę śmieciową możemy przeznaczyć na inne cele parafialne. Serdeczne Bóg zapłać za zrozumienie i poważne podejście do tej sprawy.

8. Składka mszalna z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Dom Księży Emerytów w Korczynie Emaus.

9. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy wiernych z ulicy Zdrojowej, numery 284, 296, 304, 306, 320 (Kościół).


Ewangelia według Świętego Marka

Jezus nauczając mówił do zgromadzonych: „Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok”. Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: „Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie”.

Refleksja nad Słowem Bożym

Nasza pobożność, aby się Bogu podobała, musi być poparta naszym życiem. O pobożności nie świadczą liczne pacierze i długie nabożeństwa. O niej świadczy wnętrze naszego serca, serca gotowego do ofiary. Pan Jezus chwali ewangeliczną wdowę, choć inni pewnie dawali więcej do skarbony. Dla Boga nie wielkość ofiary jest najważniejsza, ale szczerość intencji. Ona miała intencję uwielbienia Boga i dokonała tego skromnym, ale jakże znaczącym gestem. Pamiętajmy, że jeśli będziemy czynić wszystko z myślą o Bogu, nasza ofiara będzie mile przyjęta. Ale jeśli robimy coś na pokaz, to już tu, na ziemi, dostajemy zapłatę. Nie liczmy już na zapłatę w niebie. Na niebo zarabiamy tylko i wyłącznie bezinteresownymi czynami. Oby było ich jak najwięcej.


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności

Zofia Karolina Kasperkowicz –  zamieszkała ul. Zdrojowa 121. 


Spotkania grup duszpasterskich

W czwartek po skończonej Mszy Świętej wieczornej spotkanie Akcji Katolickiej na plebanii.


Intencje modlitewne na listopad

Ogólna:

Aby osoby cierpiące na depresję albo wypalenie znajdowały u wszystkich wsparcie i światło, otwierające na życie.

Diecezjalna różańcowa:

O życie wieczne dla naszych bliskich zmarłych.