II Niedziela Adwentu

  1. Usłyszane w dzisiejszej Ewangelii wezwanie św. Jana Chrzciciela, aby przygotować drogę Panu przynagla nas do gorliwego wykorzystania czasu Adwentu.
  2. Wszystkich parafian: dzieci (z lampionami), młodzież i dorosłych zachęcam do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszym kościele, w dni powszednie od poniedziałku do soboty o godzinie 17.00, z wyjątkiem środy, kiedy to obchodzić będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia.
  3. W tym tygodniu, w środę będziemy obchodzić Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W tym dniu z racji Uroczystości nie będzie Rorat. Msze Święte w naszym Kościele o godzinie 8.00 i 17.00. O godzinie 16.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w ciszy i prowadzona przez Akcję Katolicką, w intencjach o jak najlepsze przeżycie czasu Adwentu, ustanie pandemii i o przeciwstawienie się siłom zła, które coraz bardziej widoczne są w życiu społecznym, politycznym Polski, Europy i Świata, którą zakończymy Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 16.45.
  4. Do Świąt Bożego Narodzenia (uroczystości wigilijnej 24 grudzień) pozostało 19 dni. Warto już dziś pomyśleć o Sakramencie Pokuty, o pojednaniu się z Bogiem i braćmi. Sakrament Pokuty przeżyjemy we własnej Parafii. Ze względów epidemiologicznych nie będzie zbiorowej spowiedzi. Każdego dnia, pół godziny przed Mszą możemy skorzystać z Sakramentu Pojednania i w łasce uświęcającej przeżywać dni adwentowe, które nas przygotowują na przyjście Pana.
  5. W przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godzinie 9.15 zapraszamy dzieci klas III, przygotowujące się do I Komunii Świętej wraz z rodzicami. Otrzymają pobłogosławione i poświęcone medaliki.
  6. Dziś obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Zbiórka do puszek, jako wsparcie tego Kościoła działającego w trudnych warunkach materialnych.
  7. W przyszłą niedzielę 12 grudnia młodzież z Caritas Szkolna będzie rozprowadzała ozdoby bożonarodzeniowe. Zachęcam do nabycia tych różnych pamiątek, które wykonane zostaną przez dzieci i młodzież z naszej Parafii i Szkoły, a dochód przeznaczony będzie na funkcjonowanie Koła Caritas.
  8. Wzorem lat ubiegłych w sklepach na terenie naszej Parafii wystawione będą koszę, do których możemy wrzucać nie psującą się żywność, środki czystości, którą potem Członkowie Parafialnego Koła Caritas rozniosą po najbardziej potrzebujących wsparcia rodzinach naszej Parafii. Dziękujemy właścicielom sklepów za umożliwienie przeprowadzenia tej akcji.
  9. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym rodzinom, które to uczyniły w minioną sobotę, a na sobotę, na godzinę 8.00 prosimy wiernych z ulicy Zdrojowej, numery 374, 376, 378, 380.

Ewangelia według Świętego Łukasza

Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i kraju Trachonu, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni. Obchodził więc całą okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów, jak jest napisane w księdze mów proroka Izajasza: „Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego; każda dolina niech będzie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte niech staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi. I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże”

Refleksja nad Słowem Bożym

Święty Jan Chrzciciel, surowy prorok Adwentu, nie przeraża nas, ponieważ podpowiada, jak można wybrać Boga całym swoim życiem. Pokazuje, jak wyjść na pustynię ciszy i samotności, odrzucić wygody współczesnego świata, by zobaczyć przychodzącego Boga. Mimo surowości jest pełen radości, gdyż jest bardzo blisko Mesjasza. Zapowiada Jego przyjście.

Święty Jan Chrzciciel słowami proroka Izajasza zachęca do prostowania ścieżek życia według Bożych przykazań. Wyprostujmy ścieżkę do kościoła na niedzielną Mszę św. Zróbmy wszystko, by nie opuścić Eucharystii. Wyprostujmy i wyrównajmy ścieżki w naszych rodzinach. Dzieci niech prostują ścieżki do rodziców przez posłuszeństwo ich poleceniom, szacunek, gotowość do pomagania. Małżonkowie niech prostują ścieżki wzajemnej życzliwości. Kolega niech poda dłoń koledze w geście pojednania i zapomnienia wszystkich urazów.

Adwentowe wezwanie do prostowania ścieżek zachęca nas także do radosnego przyjęcia umartwienia, zrezygnowania z przyjemności, by zobaczyć na nowo potrzeby innych ludzi.


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności

 

Spotkania grup duszpasterskich

We czwartek po skończonej Mszy Świętej o godzinie 17.00 spotkanie formacyjne Akcji Katolickiej na plebanii


Intencje modlitewne na grudzień

Ogólna:

Za katechetów, powołanych do głoszenia Słowa Bożego — aby byli jego odważnymi i kreatywnymi świadkami z mocą Ducha Świętego.

Diecezjalna różańcowa: