IV Niedziela Adwentu

1. Ostatnia niedziela Adwentu kieruje nasz wzrok w stronę Maryi Panny, w której życiu wypełnia się obietnica Pana Boga, złożona praojcom w wierze. Przeżywajmy nadchodzące święta z głęboką nadzieją na nowe Boże narodzenie w naszych sercach i w naszej parafialnej wspólnocie.

2. W tym tygodniu ostatnie Mszę Święte roratnie, od poniedziałku do czwartku o godzinie 17.00. W piątek, w Wigilię Bożego Narodzenia, Msza Święta o godzinie 8.00 adwentowa. W tym dniu rorat już nie ma.

3. W tym tygodniu zapraszam także do skorzystania z Sakramentu Pokuty. Przez cały Okres Adwentu zachęcałem i służyłem posługą sakramentalną, każdy dzień przed Mszami Świętymi. Szkoda, że nie wszyscy skorzystali z okazji, aby pojednać się z Bogiem na nadchodzące Święta. Nie sposób będzie w Niedzielę i te ostatnie dwa dni – wyspowiadać wszystkich, którzy ten Sakrament odłożyli sobie na ostatnią chwilę. Spowiedź w niedzielę przed Mszami Świętymi, w poniedziałek i wtorek i środę od godziny 16.15 do 17.00. W czasie Świąt spowiedzi nie będzie, a po niedzieli 26 grudnia można będzie skorzystać z Sakramentu Pokuty i przyjąć Komunię Świętą bożonarodzeniową.

4. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z piątku 24 grudnia, na sobotę 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek, oraz zapalona świeca Caritasu, którą można jeszcze nabyć. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

5. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

6. W sobotę 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia, Msze święte w naszym kościele rano o godz. 7.30, 9.15 i o godz. 11.00. Nie będzie mszy popołudniowej o godzinie 15.30. Można w tym dniu zyskać odpust zupełny za przyjęcie błogosławieństwa papieskiego „ Urbi et Orbi” za pośrednictwem radia i telewizji.

7. W przyszłą niedzielę 26 grudnia obchodzimy święto Świętej Rodziny. Będziemy modlić się o świętość małżeństw i rodzin. Niech Św. Rodzina odnowi miłość w naszych rodzinach. Jest to ostatnia niedziela miesiąca, składka mszalna zbierana przez Radę Parafialną z przeznaczeniem na potrzeby naszej Parafii i Kościoła. Nie będzie mszy popołudniowej o godzinie 15.30.

26 grudnia obchodzimy także Święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennika, ale z racji Uroczystości Świętej Rodziny, schodzi ono na drugi plan.

8. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na czwartek,  na godzinę 8.00 zapraszamy mieszkańców z ulicy Zdrojowej, numery 400, 406 ,408, 410.


Ewangelia według Świętego Łukasza

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w łonie moim. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”.

Refleksja nad Słowem Bożym

Zapowiedź narodzin Jana Chrzciciela dokonuje się w niezwykłej scenerii. Jest to świątynia Pańska, gdzie lud składa codzienne ofiary, z wiarą odczytuje Boże obietnice i oczekuje ich wypełnienia. Wszystko dopełnia się w określonym czasie, jest zapowiedziane i starannie przygotowane przez samego Boga. Wypełnienie następuje po czasie próby wiary. Realizuje się, kiedy wiara w pełni dojrzeje i jest gotowa wydać owoce zbawienia. Niewiara i nieufność muszą zostać oczyszczone przez doświadczenia.

Misja świętego Jana zostaje zapowiedziana jeszcze przed jego poczęciem. Największą przeszkodą wydaje się być niewiara Zachariasza. Dlatego Bóg dokonuje szeregu znaków, by przekonać o Jego interwencji i konieczności przewidzianej misji świętego Jana Chrzciciela.

W perspektywie dzisiejszego Słowa Ewangelii możemy zrozumieć, że każdy z nas jest przewidziany w Bożych planach. Bóg powierza misję do wypełnienia. Jest to misja całego naszego życia. Pierwszym jej etapem jest przygotowanie drogi naszego myślenia i postępowania na przyjęcie przychodzącego Chrystusa, a następnie pomoc innym w przygotowaniu ich osobistej drogi na przyjęcie Zbawiciela. Bóg pragnie posyłać nas wszystkich do dawania świadectwa o Jego miłości, a szczególnie do tych, którzy najbardziej potrzebują Jego miłosierdzia.


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności

Władysław Wais – zamieszkały ul. Ogrodowa 17


Spotkania grup duszpasterskich


Intencje modlitewne na grudzień

Ogólna:

Za katechetów, powołanych do głoszenia Słowa Bożego — aby byli jego odważnymi i kreatywnymi świadkami z mocą Ducha Świętego.

Diecezjalna różańcowa:

Za tych którzy w tym roku odejdą z tego świata, o łaskę dobrej śmierci