XII  Niedziela Zwykła 

 1. W czerwcu oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, które tak bardzo nas umiłowało. Zapraszamy na nabożeństwo z litanią do Serca Jezusowego po  Mszach św. wieczornych. Od poniedziałku do czwartku litania połączona z procesją wokół Kościoła, z racji Oktawy Bożego Ciała. Na zakończenie Oktawy we czwartek, po Mszy Świętej i procesji, błogosławieństwo dzieci i poświęcenie wianków. 
  W sobotę dodatkowa Msza o godzinie 17.00.
 2. W piątek 24 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu będziemy modlić się o uświęcenie kapłanów. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez św. Jana Pawła II w 1995 roku. Prośmy, aby serca kapłanów i każdego z nas Chrystus uczynił według Serca swego. Ze względu na uroczystość nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 3. W sobotę będziemy wspominać Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, niepodzielnie zjednoczone z Sercem Jej Syna.
 4. W czwartek 23 czerwca, przypada kolejna uroczystość – Narodzenie św. Jana Chrzciciela, przeniesiona z racji Uroczystości Serca Pana Jezusa, który przygotował drogę Jezusowi Chrystusowi. W Litanii do wszystkich świętych jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej prawdy, który był gotów oddać za nią życie. Narodzenie św. Jana Chrzciciela poprzedziło narodziny Zbawiciela. Jan był ostatnim z proroków Starego Testamentu i jednocześnie pierwszym świętym Nowego Testamentu, którego śmierć w obronie prawdy i moralności była również zapowiedzią zbawczej śmierci Jezusa. Wielkość Jana, „największego spośród narodzonych z niewiasty”, może być właściwie odczytana tylko w świetle życia Chrystusa, który sam jest prawdziwą Światłością Świata.   
 5. W tym tygodniu , w czwartek 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny.
 6. Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominam dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, aby było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty z Bogiem czas. Pamiętajmy także aby z Chrystusem w sercu zakończyć Rok szkolny. Okazja do spowiedzi w tygodniu, pół godziny przed Mszą Świętą.
 7. W czasie wakacji od 26 czerwca do 28 sierpnia nie będzie we wszystkie niedziele wakacji i uroczystość 15 sierpnia (Wniebowzięcie Matki Bożej) Mszy Świętej o godzinie 15.30.
 8. Przyszła niedziela jest ostatnia niedzielą miesiąca, składka mszalna zbierana przez Radę Parafialną, z przeznaczeniem na potrzeby naszej Parafii i Kościoła.
 9. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy wiernych z ulicy Leśnej, numery  1, 2, 3, 6  (Kościół) oraz z ulicy Leśnej, numery 8, 9, 12  (Kościółek).
 10. Bóg zapłać wszystkim za udział w procesji Bożego Ciała, za atmosferę modlitwy, skupienia i w Roku Eucharystii za dziękczynienie za ten wielki Dar Chrystusa. Dziękuję za przygotowanie Ołtarzy, drogi procesyjnej. Dziękuję dzieciom – dziewczynkom sypiące kwiaty, chłopcom dzwoniącym dzwonkami, niosącym feletrony, chorągwie i baldachim, służbie liturgicznej, scholii, Straży Pożarnej, Siostrom Zakonnym i Panu Organiście. Niech dobry Bóg będzie najlepszą zapłatą za ten trud i wspólną modlitwę.

Ewangelia według Świętego Łukasza

Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: ”Za kogo uważają Mnie tłumy?”. Oni odpowiedzieli: ”Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał”. Zapytał ich: ”A wy, za kogo Mnie uważacie ?”. Piotr odpowiedział: ”Za Mesjasza Bożego”. Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: ”Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie”. Potem mówił do wszystkich: ”Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa”.

Refleksja nad Słowem Bożym

Dzisiejsza liturgia podaje bardzo czytelne znaki, które mówią, kiedy Jezus w moim życiu jest najważniejszy. Jakie to znaki? W Ewangelii Jezus wyraźnie mówi, że ten, kto chce być jego uczniem, powinien pamiętać między innymi o dwóch sprawach. Jeśli mianowicie w moim życiu Jezus jest najważniejszy, to musi mnie spotkać krzyż i muszę swoje życie stracić dla Jezusa. Niby o tym wiemy, ale czy w swoim życiu możemy odnaleźć te znaki.

Warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, jak przyjmuję krzyż, czyli cierpienie, ból, chorobę… To są nieodłączni towarzysze ludzkiego losu, każdego – czy jest się biednym, czy bogatym, sławnym czy nieznanym.

Chrześcijanin patrzy jednak inaczej niż świat. Świat ucieka od cierpienia, ucieka od krzyża, każe go zdejmować ze ścian. Chrześcijanin natomiast przyjmuje krzyż, bo widzi w tym przyjęciu szansę zbliżenia się do Boga, szansę umocnienia wiary. Krzyż dla niego jest znakiem zbawienia i nigdy nie zdejmie go ze ściany ani ze swego życia.

Jest jeszcze drugi znak: stracenie życia dla Jezusa. Co to znaczy? To znaczy, że uczeń Chrystusa musi uznać swoje życie jako stracone ze względu na królestwo Boże. Stracone, czyli całe przeznaczone dla królestwa. Od chrztu świętego moje życie należy do królestwa. I nie da się z niego wypisać. Mogę zażądać skreślenia z księgi chrztów, ale to nic nie da… Może mnie natomiast spotkać znacznie gorsza rzecz. Mogę życie przegrać, czyli stracić wszystko, co dla mnie zaplanował Bóg. Nie ma większej klęski jak stracić to wszystko, co dla mnie przygotował kochający Ojciec, który jest w niebie.

Pan Jezus nie mówi dzisiaj, że te znaki mam dawać od święta. Wręcz przeciwnie, zachęca, żeby to robić codziennie. Warto Go posłuchać.

Kim jest On w moim życiu? Stawiajmy sobie to pytanie każdego dnia.


 

Zapowiedzi przedmałżeńskie

Aleksander Król, zamieszkały w Zręcinie, ulica Nadbrzeżna, Parafia w Szczepańcowej

i

Marlena Monika Bajger, zamieszkała w Klimkówce, ulica Zdrojowa, Parafia Św. Michała Archanioła.


Odeszli do wieczności


Spotkania grup duszpasterskich

We wtorek po Mszy Świętej i procesji spotkanie Rady Parafialnej w Kościele.


Intencje modlitewne na czerwiec

Ogólna:

W intencji rodzin chrześcijańskich na całym świecie, aby dzięki konkretnym gestom przeżywały bezinteresowność miłości oraz świętość w codziennym życiu.

Diecezjalna różańcowa:

O świętość rodzin naszej Archidiecezji.