XXVII  Niedziela Zwykła

1. Trwamy na codziennej modlitwie różańcowej. Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Różaniec towarzyszy nam w chwilach radości i doświadczenia. Rozważając tajemnice z życia Pana Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła, całej ludzkości. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem. Jakże wielka jest dziś potrzeba modlitwy o pokój na świecie i w intencji zagrożonej rodziny. Spróbujmy na nowo odkryć różaniec we wspólnocie parafialnej i w zaciszu domowego Kościoła. Na nabożeństwo październikowe gromadzimy się w naszym kościele, w dni powszednie o godzinie 16.30. W niedziele, pół godziny przed Mszą o godzinie 9.15. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w modlitwie wspólnotowej, zachęcam do odmawiania różańca w rodzinie lub indywidualnie.

2. Dziś po Mszy Świętej o godzinie 9.15 zmiana tajemnic różańcowych. Na tej Mszy Świętej dzieci klas III, przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymają poświęcone i pobłogosławione różańce.

3. W tym duchu liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które przypada, w piątek  7 października.

4. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek miesiąca:

– w czwartek modlimy się o nowe, święte powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.

– zgłoszonych chorych odwiedzę w środę od godziny 7.30 – dół Parafii do nowego mostu  i w piątek od godziny 7.30 – górę Parafii. Zachęcam  dzieci i młodzież  i dorosłych do skorzystania z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Spowiedź Święta zawsze pół godziny przed Mszą Świętą. Dzieci zapraszam w czwartek od godziny 15.45. Spowiedź w piątek od godziny 15.45 do 16.30.

4. W tym tygodniu pierwsza sobota i niedziela miesiąca:

– w sobotę różaniec pierwszo sobotni w ramach nabożeństwa październikowego.

–  w przyszłą niedzielę po Mszy o godzinie 9.15 zmiana tajemnic różańcowych. Także na tę Mszę Świętą zapraszam dzieci klas III, przygotowujące się do I Komunii Świętej wraz z rodzicami. Otrzymają poświęcone różańce.

5. Jutro w poniedziałek dodatkowa Msza Święta w Kaplicy Cmentarnej o godzinie 8.00 za św. p. Księdza Prałata Kazimierza Pańczyszyna. Po skończonej Mszy przejdziemy na Jego grób, gdzie nastąpi poświęcenie nowego pomnika na grobie Księdza Prałata.

6. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy wiernych z ulicy Zdrojowej, numery numery 178, 182, 184. 186 (Kościół) i z ulicy Zdrojowej, numery 190, 194, 196  (Kościółek).


Ewangelia według Świętego Łukasza

Apostołowie prosili Pana: “Przymnóż nam wiary». Pan rzekł: “Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna. Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: „Pójdź i siądź do stołu”? Czy nie powie mu raczej: „Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił”? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”.

Refleksja nad Słowem Bożym

Prośba apostołów rodzi pytania o naszą wiarę: Jaka ona jest? Czy jest jak ziarnko gorczycy, czy też jest to jeszcze etap wołania o jej przymnożenie?

Ewangelia podpowiada nam, że obok umiejętności przebaczania naszym winowajcom dobrym sprawdzianem wiary jest spojrzenie na relacje z drugim człowiekiem. Czy widać tam ducha służby, pokornej służby? Czy to, czego dotykają nasze ręce, zamienia się w złoto władzy, panowania, pogardy, czy w złoto miłości bliźniego, miłości wzajemnej. Według Bożej nauki prawdziwym królem nie jest ten, kto ma władzę, ale ten, kto służy, kto potrafi dać swemu bliźniemu nie to, co mu zbywa, ale to, co naprawdę należy do niego, czyli serce, miłość, uśmiech, czas. Taki człowiek nie czeka na wdzięczność, ale mówi sam przed sobą: zrobiłem to, co miałem zrobić, i tyle. Taka właśnie postawa sprawia, że w niebieskim skarbcu odkłada się na naszym koncie złoto szczęścia wiecznego.

Rozpoczął się październik, miesiąc różańcowy, a więc pojawiła się doskonała okazja, aby podjąć ufną modlitwę o przymnożenie wiary. Jeśli ufnie będziemy wołać, to nawet bez okularów zauważymy wiarę w naszej wzajemnej służbie.

 


Zapowiedzi przedmałżeńskie

Maciej Stanisław Urbanek, zamieszkały w Woli Radłowskiej, Parafia błogosławionej Karoliny Kózka

i

Kamila Magdalena Rysz, zamieszkała w Klimkówce, ulica Zdrojowa, Parafia Świętego Michała Archanioła.


Odeszli do wieczności


Spotkania grup duszpasterskich


Intencje modlitewne na wrzesień

Ogólna:

Aby Kościół, wierny Ewangelii i odważny w jej głoszeniu, był miejscem solidarności, braterstwa i otwartości, doświadczając coraz bardziej synodalności.

Diecezjalna różańcowa:

Za uczestników nabożeństw różańcowych, aby przez rozważanie tajemnic życia Pana Jezusa i Jego Matki postąpili na drodze dojrzałości chrześcijańskiej.