IV Niedziela Zwykła

1. W czwartek 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane również świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze Święte w naszym Kościele, z obrzędem błogosławieństw gromnic o godzinie 8.00 i 17.00. Różaniec o godzinie 16.30 prowadzony przez Akcję Katolicką. Składka mszalna z tego Święta przeznaczona będzie na Zgromadzenia Żeńskie Klauzurowe. Nadwyżka z tej tacy, tak jak co roku przekazana będzie naszym Siostrom Michalitkom,  jako pomoc zimowa. Tego dnia właśnie obchodzimy  w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego. Zapraszamy do szczególnej modlitwy w intencji osób zakonnych, które posługują w naszej parafii.

Święty Jan Paweł II  ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dziękujemy Panu Bogu za powołania do życia zakonnego w Kościele, za siostry i braci zakonnych i inne osoby konsekrowane, które dzisiaj odnawiają swoje śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożone Panu Bogu we wspólnocie Kościoła.

2. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwszy czwartek i piątek, sobotę i niedzielę miesiąca :

– w czwartek modlimy się o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne, szczególnie z naszej Parafii.

zgłoszonych chorych odwiedzę w środę, dół Parafii, od godziny 7.30 i w piątek górę Parafii, od godziny 7.30. Spowiedź Święta w piątek od godziny 16.00  do 16.45. Spowiedź dzieci w czwartek od godziny 16.15 do 17.00. Ze spowiedzi możemy zawsze skorzystać, pół godziny przed Mszą Świętą.

w pierwszą sobotę miesiąca, różaniec pierwszo sobotni o godzinie 16.30.

w przyszłą niedzielę, po Mszy o godzinie 9.15 zmiana tajemnic różańcowych.

3. W piątek 3 lutego Kościół Święty obchodzi pamiątkę męczeństwa św. Błażeja. Święty ten pochodził z Cezarei Kapadockiej. Był to niegdyś jeden z najbujniejszych ośrodków życia chrześcijańskiego. Błażej studiował filozofię, został jednak lekarzem. Po pewnym czasie porzucił swój zawód i rozpoczął życie na pustyni. Stamtąd wezwano go na stolicę biskupią w położonej nieopodal Sebaście. Podczas prześladowań za cesarza Licyniusza uciekł do jednej z pieczar górskich, skąd nadal rządził swoją diecezją. Ktoś jednak doniósł o miejscu jego pobytu. Został aresztowany i uwięziony. W lochu więziennym nadal umacniał swój lud w wierności Chrystusowi. Kiedy namowy i groźby wobec niezłomnego biskupa okazały się daremne, zastosowano wobec niego najokrutniejsze tortury, by zmusić go do odstępstwa od wiary, a za jego przykładem skłonić do apostazji innych. Ścięto go mieczem prawdopodobnie w 316 roku. Z pobytem św. Błażeja w więzieniu łączy się historia cudownego uleczenia przez niego syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość i nie można było jej usunąć. Chłopcu groziło uduszenie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w Kościele święci się jabłka, które są pomocne w leczeniu chorób gardła. Zapraszam na Mszę o godzinie 17.00 z poświęceniem jabłek.

4. W przyszłą niedzielę 5 lutego  przeżywać będziemy wspomnienie Świętej Agaty. Zgodnie ze starą tradycją –  w kościołach poświęca się chleb, sól i wodę ku czci św. Agaty, dziewicy i męczennicy. O św. Agacie wiemy niewiele. Żyła w III w. Pochodziła z miasta Katania na Sycylii. Odrzuciwszy – ze względu na ślubowane Chrystusowi dziewictwo – propozycję małżeństwa z rządcą Sycylii była torturowana i okrutnie zamęczona. Szczególnie jest ona czczona w Rzymie, gdzie poświęcono jest aż trzy kościoły oraz w rodzinnym mieście Katanii położonym u stóp najwyższego czynnego wulkanu – Etny. Legenda głosi, że kiedy na Sycylii wybuchła Etna, mieszkańcy Katanii wzięli z grobu św. Agaty szczątki jej welonu i ruszyli z procesją wokół miasta. Uchroniło to Katanię przed zniszczeniem. Na znak jej dobroci (Agata znaczy dobra) w kościołach święci się chleb, sól i wodę, by dzielić się dobrocią jak chlebem, a woda ma chronić nasze domy od pożarów, sól od zepsucia. Przysłowia są mądrością narodu, a więc sięgajmy i do tych mądrości, bo „Gdzie nie ma chleba św. Agaty – tam nie ma pełnej chaty”, a „Woda św. Agaty – niech broni od ognia nasze chaty”. Św. Agata jest patronką pielęgniarek, wzywa się ją także jako orędowniczkę przy trzęsieniach ziemi i chorobach piersi. Na wszystkich Mszach Świętych obrzęd poświęcenia chleba, soli i wody Św. Agaty.

Jest to także dzień imienin naszej Siostry Zakrystianki Agaty, której składamy najserdeczniejsze życzenia imieninowe wielu łask Bożych i opieki Świętej Patronki.

5. Składka mszalna z dzisiejszej niedzieli, zbierana przez Radę Parafialną, przeznaczona jest na potrzeby naszej Parafii i Kościoła. Za tydzień składka mszalna przeznaczona będzie na potrzeby naszej Archidiecezji.

6. W sobotę o godz. 9.00 spotkanie członków Rady Parafialnej i rejonowych w budowanym Parafialnym Centrum Kultury.

7. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy wiernych z ulicy Osiedlowej, numery 22, 24, 26.


Ewangelia według Świętego Mateusza    

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami:

“Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.

Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.

Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie”.

Refleksja nad Słowem Bożym

Odkrywanie paradoksów w chrześcijaństwie jest pasjonujące i utwierdzające nas, mimo wszystko, w wierze. Wiara ich nie niweluje ani nie neguje. Dla Boga błogosławieni, czyli szczęśliwi, są ubodzy, cisi, smutni, miłosierni, sprawiedliwi, czystego serca, cierpiący, prześladowani…. Jakże inne kategorie od tych, które proponuje dzisiejszy świat: bieg za efektywnością, tym, co przyjemne, miłe, bez trudu, poświęcenia. Jezus wypowiadający słowa błogosławieństw odkrywa nam inną przestrzeń ducha. Warto w nią wejść. Jezus obiecuje rzeczywistość bardzo radosną: ludzie czystego serca, z czystymi intencjami oglądają samego Boga.


Zapowiedzi przedmałżeńskie

Jerzy Marek Penar, zamieszkały w Klimkówce, ulica Zdrojowa, Parafia Świętego Michała Archanioła

i

Lucyna Fajkiel, zamieszkała w Klimkówce, ulica Zdrojowa, Parafia Świętego Michała Archanioła


Odeszli do wieczności 


Spotkania grup duszpasterskich

We wtorek 31 stycznia, po Mszy Świętej o godzinie 17.00 spotkanie Grupy Świętego Michała Archanioła.


Intencje modlitewne na luty

Ogólna:

Aby parafie, stawiając w centrum komunię, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterstwa i otwartości wobec najbardziej potrzebujących.

Diecezjalna różańcowa:

O nowe powołania do życia konsekrowanego w Kościele.