Komunikat o dacie i miejscu beatyfikacji Rodziny Ulmów

Z radością informujemy, że Ojciec Święty Franciszek
postanowił, aby obrzęd beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych
Józefa i Wiktorii Ulmów i ich 7 Dzieci,
miał miejsce 10 września 2023 r. w Markowej.

Przedstawicielem Ojca Świętego
będzie kard. Marcello Semeraro,
Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Komunikat Metropolity Przemyskiego

2023-02-19_abpASzal_komunikat

 

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa na Podkarpaciu. Podczas niemieckiej okupacji pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie – podobnie jak wielu innych Polaków – dali schronienie ośmiorgu Żydom. Doniósł o tym Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. 24 III 1944 r. przed ich dom przybyli niemieccy żandarmi i kilku policjantów. Najpierw zamordowano, ukrywanych w domu Ulmów, Żydów, a potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Potem zapadła też decyzja o zabiciu dzieci. W 1995 r. małżeństwo zostało uhonorowane pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.