VII Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj 7 Niedziela zwykła, która rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu, jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

2. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu (22 luty). Msze Święte o godz. 8.00 i 17.00 z obrzędem posypania głów popiołem. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 16.45. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W środę na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy Świętych posypania głów popiołem. Pamiętajmy aby zabrać popiół dla chorych, starszych, nie mogących dziś uczestniczyć we Mszy Świętej.

Wielki Post rozpoczyna czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcam także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Od środy popielcowej trwać będą kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

3. Nabożeństwa w Wielkim Poście, na które serdecznie zapraszam:

– w piątek Droga Krzyżowa o godzinie 16.30, a następnie Msza Święta. Koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 16.15.

– w Niedzielę o 15.00  Gorzkie Żale, a po skończonym nabożeństwie Msza Święta już bez homilii.  W tym roku kazania Pasyjne będzie głosił Ksiądz Grzegorz Polasz, Proboszcz Parafii Rymanów. W czasie Gorzkich Żali zbierane będą ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

4.W przyszłą niedzielę na Mszy o godzinie 11.00 będą poświęcone i rozdane modlitewniki dzieciom, które przygotowują się do pierwszej Komunii Świętej. Zapraszam na tę Mszę dzieci wraz z rodzicami.

5. Za tydzień ostatnia Niedziela miesiąca. Składka mszalna zbierana przez radę Parafialną z przeznaczeniem na potrzeby naszej Parafii i Kościoła.

6. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę na godzinę 8.00 zapraszamy mieszkańców z ulicy Kasztanowej, numery 14, 16, 18.


Ewangelia według Świętego Mateusza    

Jezus powiedział do swoich uczniów: “Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”. 

Refleksja nad Słowem Bożym

Bóg nie stworzył dwóch światów, jednego dla ludzi dobrych, drugiego dla złych. Jego miłosierdzie i łaskawość dotyka każdej ludzkiej osoby. Dramatem ludzi kierujących się złem jest odrzucenie Bożej życzliwości. Być może postawa chrześcijan, kierujących się „Przykazaniem miłości nieprzyjaciół” obudzi ich sumienia i serca oraz pozwoli im się nawrócić. Nienawiścią nigdy nikogo się nie nawróci. Siłą twórczą jest bowiem tylko miłość.


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności


Spotkania grup duszpasterskich

We wtorek po Mszy Świętej, spotkanie Grupy Świętego Michała Archanioła.


Intencje modlitewne na luty

Ogólna:

Aby parafie, stawiając w centrum komunię, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterstwa i otwartości wobec najbardziej potrzebujących.

Diecezjalna różańcowa:

O nowe powołania do życia konsekrowanego w Kościele.