X  Niedziela Zwykła 

1.W czerwcu oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, które tak bardzo nas umiłowało. Zapraszamy na nabożeństwo z litanią do Serca Jezusowego po  Mszach św. wieczornych. Od poniedziałku do czwartku litania połączona z procesją wokół Kościoła, z racji Oktawy Bożego Ciała. Na zakończenie Oktawy we czwartek, po Mszy Świętej i procesji, błogosławieństwo dzieci i poświęcenie wianków.

2. W piątek 16 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu będziemy modlić się o uświęcenie kapłanów. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez św. Jana Pawła II w 1995 roku. Prośmy, aby serca kapłanów i każdego z nas Chrystus uczynił według Serca swego. Ze względu na uroczystość nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

3. W tym tygodniu wypada trzeci piątek miesiąca czerwca. 16  czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przeżywać będziemy naszą tradycyjną Drogę Krzyżową. Msza Święta w Kościele głównym o godzinie 8.00 (dla wszystkich starszych, którzy nie dadzą rady być w Kościółku na Mszy Świętej). Droga krzyżowa o godzinie 17.00. Po dojściu do Kościółka Msza Święta, około godziny 18.00. Rozważania Drogi krzyżowej przygotowuje Akcja Katolicka. W tym dniu także Msza w Kościółku o godzinie 10.00.

4. W sobotę będziemy wspominać Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, niepodzielnie zjednoczone z Sercem Jej Syna.

5. Bóg zapłać wszystkim za udział w procesji Bożego Ciała, za atmosferę modlitwy, skupienia i w Roku Eucharystii za dziękczynienie za ten wielki Dar Chrystusa. Dziękuję za przygotowanie Ołtarzy, drogi procesyjnej. Dziękuję dzieciom – dziewczynkom sypiące kwiaty, chłopcom dzwoniącym dzwonkami, niosącym feletrony, chorągwie i baldachim, służbie liturgicznej, scholii, Straży Pożarnej, Siostrom Zakonnym i Panu Organiście. Niech dobry Bóg będzie najlepszą zapłatą za ten trud i wspólną modlitwę. 

6. W lipcu po raz 43 wyruszy z naszej Archidiecezji przemyskiej Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę (6 – 15 lipiec). Z tej racji z Krosna wyruszy Grupa Świętego Jana z Dukli. Trwają zapisy w Parafii Świętego Jana z Dukli i Świętego Piotra, dla tych wszystkich, którzy przez ręce Maryi chcą zanieść swe prośby, troski i podziękowania do Miłosiernego Boga. Zapisy trwają do końca czerwca. Koszt pielgrzymki wynosi 250 złotych.

Z okazji pieszego pielgrzymowania, zachęca się do włączenia w duchowe pielgrzymowanie, powierzenie swoich intencji pielgrzymom, którzy wyruszą na Jasną Górę i śledzenia pielgrzymki, wspólną modlitwę przez Radio i Telewizję Fara. Kartki do wypełnienia dla wszystkich duchowych pielgrzymów, którzy chcą się włączyć w tegoroczną pielgrzymkę, na stoliku pod chórem. 

7. Dziś (11 czerwiec) i w przyszłą niedzielę (18 czerwiec) ostatnie dwie niedziele z Mszami o godzinie 15.30. Od niedzieli 25 lipiec – do niedzieli 3 wrzesień, w czasie wakacyjnym, tych Mszy Świętych nie będzie. Msze Święte w czasie wakacji o godzinie 7.30 i 9.15 w Kościele głównym i o godzinie 11.00 w Kościółku.

8. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy wiernych z ulicy Ogrodowej, numery 12, 13, 16, 17 (Kościół) i numery 19, 20, 25, z ulicy  Ogrodowej (Kościółek).


Ewangelia według Świętego Mateusza

Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: “Pójdź za Mną!” A on wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to faryzeusze, mówili do Jego uczniów: „Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?” On, usłyszawszy to, rzekł: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: “Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”.

Refleksja nad Słowem Bożym

Za wezwaniem idzie odpowiedź wołanego. Zdumiewa i jedno i drugie. Jezus zaprasza do wspólnoty uczniów człowieka przez innych wyłączonego ze wspólnoty narodowej, pogardzanego powszechnie kolaboranta okupantów. Jeszcze większe zdziwienie może budzić fakt, że ten zawołany wstaje i idzie za Jezusem. Cud miłosierdzia – zobaczyć człowieka na dnie jego nocy, w „komorze celnej” odstępstwa, chciwości, pożądania…I takiemu człowiekowi powiedzieć: chodź za mną… Cud miłosierdzia – wyrwać się bez zwlekania z ciemności ku światłu, bez odkładania na później, na jutro, na następną okazję…

Akt drugi rozgrywa się przy stole, zastawionym dla Jezusa, przy którym znaleźli się miejscowi publiczni grzesznicy. Trudno nam sobie wyobrazić np. kościelnego dostojnika, który przy okazji wizytacji nie zatrzymuje się na obiad u najpobożniejszych mieszkańców, ale szuka wspólnego stołu ze znanymi ze ździerstwa, chciwości, zdrady ideałów ludźmi, a na dodatek kręcą się w pobliżu byłe prostytutki. Przy takim stole siedział Jezus. Nie dziwmy się zdziwieniu i zgorszeniu publicznie sprawiedliwych. Jeszcze nie rozumieli, na czym polega miłosierdzie Boga. Jeszcze musieli się nauczyć, że On daje szansę każdemu ludzkiemu sercu. Im bardziej to serce pogubione, tym bardziej miłosierdzie Boga je ściga… On naprawdę chce bardziej miłosierdzia, niż ofiary… i wciąż powołuje grzeszników, bo ci, usprawiedliwieni Jego łaską, wiedzą, jak wiele im wybaczono.


Zapowiedzi przedmałżeńskie

 1. Kamil Paweł Wiernasz, zamieszkały w Klimkówce, ulica Osiedlowa, pochodzący z Parafii Św. Michała Archanioła w Klimkówce
  i
  Kamila Katarzyna Podleśna, zamieszkała w Ladzinie, ulica Nad Taborem, Parafia Świętego Wawrzyńca w Rymanowie
 2. Adam Józef Mrowiec, zamieszkały w Tarnowie, ulica Spadzista, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie
  i
  Joanna Kinga Gładysiewicz, zamieszkała w Klimkówce, ulica Zdrojowa, Parafia Świętego Michała Archanioła
 3. Tomasz Paweł Nycz, zamieszkały w Króliku Polskim, ulica Bieszczadzka, Parafia Narodzenia NMP
  i
  Zuzanna Maria Jakubowicz, zamieszkała w Klimkówce, ulica Zdrojowa, Parafia Świętego Michała Archanioła 

Odeszli do wieczności


Spotkania grup duszpasterskich


Intencje modlitewne na czerwiec

Ogólna:

Aby wspólnota międzynarodowa podjęła konkretne działania, zmierzające do zniesienia tortur, zapewniając wsparcie ofiarom i ich rodzinom.

Diecezjalna:

Za tych, którzy przeżywają życiowe trudności, aby w Kościele odnaleźli potrzebną pomoc i wsparcie.