XVIII Niedziela Zwykła – Przemienienie Pańskie

1.Przeżywamy miesiąc sierpień, miesiąc abstynencji. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich uzależnionych i prośmy o łaskę trzeźwości dla nich.

2. Dzisiejsza niedziela, w Liturgii obchodzimy Święto Przemienienia Pańskiego. Kościół katolicki 6 sierpnia obchodzi święto Przemienienia Pańskiego nazywane epifanią lub teofanią, ponieważ Jezus ukazał swoim trzem uczniom, że jest Synem Bożym. Święto ustanowił papież Kalikst III, jako podziękowanie Bogu za zwycięstwo nad Turkami pod Belgradem 6 sierpnia 1456 r.

3. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej.

4. W tym tygodniu Msze Święte w dni powszednie o godzinie 18.00.

5. Składka mszalna z dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej Archidiecezji.

6. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu,  a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy wiernych, z ulicy Zdrojowej, numery 189, 191, 193 (Kościół) i z ulicy Zdrojowej, numery 195, 197, 199 (Kościółek).

Ewangelia według Świętego Mateusza

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego, Jana, zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: Twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło.

A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”.

Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”.

Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli.

A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: „Wstańcie, nie lękajcie się”. Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.

A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im mówiąc: „Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie”.

Misterium Przemienienia Jezusa Chrystusa niesie w swoim przesłaniu głęboką teologię. Pan zmienia swoje oblicze na górze, która to według Biblii jest szczególnym miejscem obecności i bliskości Boga. Tam Jezus się modli. Tam Jezus jednoczy się z Ojcem. Twarz Chrystusa zostaje w cudownym sposób odmieniona, Jego odzież również.

Innymi słowy, możemy śmiało powiedzieć, że to sam Bóg objawił się w osobie swojego Syna. Owa niespotykana teofania, czyli objawienie się Pana Boga, wskazuje też na to, że Jezus jest prawdziwym Bogiem. Jego Bóstwo było ukryte podczas Jego ziemskiego życia.

Kościół naucza, że celem Przemienienia było przygotowanie uczniów na trudny i bolesny czas Męki Pańskiej, aby nie zwątpili, widząc tragedię Krzyża. Ponadto naśladowcy Chrystusa, kontemplując Jego Przemienienie, mogą coraz bardziej się do Niego upodobnić.

Intencje modlitewne na sierpień

Aby Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie pomógł młodym ludziom wyruszać w drogę i dawać świadectwo Ewangelii własnym życiem.

Diecezjalna:

Za wszystkich, którzy przez zniewolenie nałogami odeszli od Boga i Kościoła.