Dożynki Parafialne 2023

15 sierpnia obchodziliśmy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w naszej tradycji ludowej nazywana jest świętem Matki Bożej Zielnej. W tym to również dniu odbyły się w naszym kościele dożynki parafialne, podczas których dziękowaliśmy za tegoroczne zbiory. Podczas mszy na ołtarzu złożony został przepiękny dożynkowy wieniec wykonany przez członków KGW. Nie zabrakło również dojrzałych zbóż, ziół, warzywa i owoców, związanych w bukiet, który u nas nazywa się zielem.

Dożynki są dniem, w którym to ukoronowany zostaje całoroczny trud rolników związany z zakończeniem najważniejszych prac polowych i zbiorem zbóż.

Zwyczaj ten spotykamy w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboża są symbolem dojrzałości duchowej Maryi i pełni łask, jakimi Pan Bóg Ją obdarzył.

W czasie Mszy  prosiliśmy  Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmowaliśmy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr.

Galeria