XVII  Niedziela Zwykła

1.Pan Jezus zawsze dostrzega potrzeby tych, którzy do Niego przychodzą. Chojną ręką karmi głodnych, ale nakazuje uczniom pozbierać ułomki, aby nic się nie zmarnowało. Zachęca nas, abyśmy nie marnowali żywności, którą możemy dzielić się z głodnymi. Mamy wspólnie dbać o dobre wykorzystanie Bożych darów.

2.W tym tygodniu rozpoczynamy miesiąc sierpień, w którym wspominamy wiele ważnych dla Polski dat historycznych. Od wielu lat jesteśmy zachęcani do szczególnej wstrzemięźliwości od alkoholu w tym miesiącu. Uczyńmy to i w tym roku, abyśmy poprzez nasze wyrzeczenie przyczyniali się do wyzwolenia wielu naszych rodaków z nałogu.

3.W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca:

– w czwartek modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszej Parafii

– spowiedź Święta każdy dzień pół godziny przed Mszą Świętą, w czwartek  dzieci i młodzież szkolna od godziny 17.15, w piątek spowiedź od godziny 17.15. W tym miesiącu nie będzie odwiedzin chorych pierwszo piątkowych.

– w sobotę różaniec pierwszo sobotni o godzinie 16.30

– w przyszłą niedzielą po Mszy o godzinie 9.15 zmiana tajemnic różańcowych 

4.Składka mszalna z dzisiejszej niedzieli, zbierana przez Radę Parafialną, z przeznaczeniem na potrzeby naszej Parafii i Kościoła.

5.Msze Święte w tygodniu, w dni powszednie o godzinie o godzinie 18.00. W sobotę Msza o godzinie 17.00 i Msza niedzielna o godzinie 18.00. 

6.  piątek 2 sierpnia  we wszystkich Kościołach parafialnych możliwość zyskania odpustu zupełnego „Porcjumkuli” , pod zwykłymi warunkami .

7.Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na sobotę, na godzinę 8.00 zapraszamy wiernych z ulicy Zdrojowej, numery 175A, 177, 183, 187 (Kościół) i numery 189, 191, 193 z ulicy Zdrojowej (Kościółek)


Ewangelia według Świętego Jana

Jezus udał się za Jezioro Galilejskie, czyli Tyberiadzkie. Szedł za Nim wielki tłum, bo widziano znaki, jakie czynił na tych, którzy chorowali. Jezus wszedł na wzgórze i usiadł tam ze swoimi uczniami. A zbliżało się święto żydowskie, Pascha.

Kiedy więc Jezus podniósł oczy i ujrzał, że liczne tłumy schodzą się do Niego, rzekł do Filipa: „Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili?” A mówił to wystawiając go na próbę. Wiedział bowiem, co miał czynić.

Odpowiedział Mu Filip: „Za dwieście denarów nie wystarczy chleba, aby każdy z nich mógł choć trochę otrzymać”.

Jeden z uczniów Jego, Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Niego: „Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?”

Jezus zatem rzekł: „Każcie ludziom usiąść”. A w miejscu tym było wiele trawy. Usiedli więc mężczyźni, a liczba ich dochodziła do pięciu tysięcy.

Jezus więc wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym; podobnie uczynił i z rybami rozdając tyle, ile kto chciał. A gdy się nasycili, rzekł do uczniów: „Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło”. Zebrali więc i ułomkami z pięciu chlebów jęczmiennych, które zostały po spożywających, napełnili dwanaście koszów.

A kiedy ci ludzie spostrzegli, jaki cud uczynił Jezus, mówili: „Ten prawdziwie jest prorokiem, który miał przyjść na świat”.

Gdy więc Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę.

Refleksja nad Słowem Bożym

Każdy, kto w drodze na Giewont odwiedził pustelnię na Kalatówkach, zetknął się z pamiątkami po św. Albercie Chmielowskim – malarzu, przyjacielu biedaków i założycielu schronisk dla nich. Jednym ze „skarbów”, jakie po sobie zostawił ten święty, jest cześć dla chleba. Zasłynął słowami: „Powinno się być dobrym jak chleb.  Powinno się być jak chleb,  który dla wszystkich leży na stole,  z którego każdy może kęs dla siebie ukroić  i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

Gdy św. Albert odwiedzał zamożnych ludzi w Krakowie, wśród których miał wielu znajomych i przyjaciół, aby poprosić o datki dla swych podopiecznych, w podziękowaniu zostawiał chleb. Chleb jednoczy. Wypiekany jest z wielu ziaren. I my, uczniowie Chrystusa, stanowimy jedno ciało. Ożywia nas jeden Duch, łączy jeden chrzest, jedna wiara, jeden Pan i jeden Bóg. Jesteśmy wezwani do wzajemnego znoszenia siebie z cierpliwością, miłością i troską, aby nikt pośród nas nie umierał z głodu chleba i miłości.


Zapowiedzi przedmałżeńskie

1. Łukasz Marcin Penar, zamieszkały w Milczy, ulica Leśna, Parafia Niepokalanego Serca NMP w Milczy

i

Anna Helena Turek, zamieszkała w Klimkówce, ulica Kasztanowa, Parafia Świętego Michała Archanioła w Klimkówce 

2 .Sebastian Tadeusz Chudziński, zamieszkały w Klimkówce, ulica Rzeczna, Parafia Świętego Michała Archanioła

i

Karolina Anna Skotnicka, zamieszkała w Iwoniczu, ulica Kmiecie, Parafia Wszystkich Świętych w Iwoniczu


Odeszli do wieczności

  1. Maria Bronisława Kielar – 18.08.1948r. – 20.07.2024r.
  2. Antoni Wawrzyniec Grysztar – 30.07.1927r. – 23.07.2024r.

Spotkania grup duszpasterskich


Intencje modlitewne na lipiec

Ogólna:

Aby sakrament namaszczenia chorych dał przyjmującym go osobom oraz ich bliskim siłę od Pana, stając się dla wszystkich widocznym znakiem współczucia i nadziei.

Diecezjalna:

O dar owocnego przeżycia wypoczynku oraz dar otwartych serc i oczu na Pana Boga dla przebywających na wakacjach i urlopach.

Intencje modlitewne na sierpień

Ogólna:

Aby przywódcy polityczni służyli obywatelom, pracując dla integralnego rozwoju człowieka i dla dobra wspólnego, szczególnie troszcząc się o najuboższych i tych, którzy stracili pracę..

Diecezjalna:

Abyśmy mieli odwagę wyznawać swoją wiarę w słowach i czynach.