XX Niedziela Zwykła

1.W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. Wczoraj celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W czwartek, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

2.W wielu parafialnych świątyniach i sanktuariach dziękujemy za tegoroczne zbiory. Zwyczaj ten spotykamy w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboża są symbolem dojrzałości duchowej Maryi i pełni łask, jakimi Pan Bóg Ją obdarzył. Podczas tego dziękczynienia w naszej wspólnocie przeżywaliśmy ten dzień wczoraj. Dziękuję za przygotowanie pięknego wieńca dożynkowego Kole Gospodyń, dziękuję za animację Liturgii Mszy Świętej. W czasie Mszy  prosiliśmy  Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmujemy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr.

3.W tym tygodniu Msze Święte w dni powszednie, we wtorek i w środę o godzinie 18.00, w poniedziałek, czwartek, piątek i sobotę o godzinie 8.00. Msza niedzielna w sobotę o godzinie 18.00 i w sobotę trzy dodatkowe Msze ślubne o godzinie 14.00, 15.00 i 16.00.

4.Przyszła niedziela jest ostatnią niedzielą miesiąca, składka mszalna zbierana przez Radę Parafialną z przeznaczeniem na potrzeby naszej Parafii i Kościoła.

5.W całej Polsce trwa akcja zbierania podpisów, pod petycją do Ministerstwa Oświaty w sprawie nauczania religii w szkole. Pełny tekst protestu na naszej stronie internetowej, stronie Archidiecezji przemyskiej i na stoliku pod chórem. Jako katolicy nie pozwólmy aby nasze dzieci były wychowywane bez podstaw chrześcijańskich, aby religia stała się przedmiotem drugiej kategorii, a kiedyś aby została usunięta ze Szkoły.

Akcję zbierania podpisów w naszej Parafii prowadzi Akcja Katolicka.

6. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu,  a na sobotę, na godzinę 8.30 zapraszamy wiernych, z ulicy Zdrojowej, numery 251, 253, 255, 257  (Kościół) i z ulicy Zdrojowej, numery 259, 261, 267 (Kościółek).

Ewangelia według Świętego Jana

Jezus powiedział do tłumów:

„Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życia świata”.

Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: „Jak On może nam dać swoje ciało na pożywienie?”

Rzekł do nich Jezus:

„Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywać ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje ciało i krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.

To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

Refleksja nad Słowem Bożym:

Już kolejny raz w tym miesiącu słuchamy zachęty Jezusa, aby spożywać Jego Ciało. To nie jest przypadek. To wyraźny znak, abyśmy sięgnęli po ten pokarm, który daje życie wieczne. „Jeżeli nie będziecie spożywać ciała Syna Człowieczego… nie będziecie mieli życia w sobie”. Ton Jezusa jest wyraźnie rozkazujący. On nie prosi – On nawołuje. „Nie będziecie mieli życia w sobie”.

Nie bądźmy uparci, ale zróbmy wszystko, aby posłuchać wołania Jezusa. Nie postępujmy jak niemądrzy, ale dajmy się przekonać. Postarajmy się zrozumieć wolę Boga. Perspektywa jest oczywista: albo przegramy życie, albo wygramy. Przegramy, gdy nie posłuchamy Boga. Wygramy, jeśli wykorzystamy chwilę sposobną…

Maciej Piotr Szufnarowski, zamieszkały we Wrocance, Parafia Narodzenia NMP w Tarnowcu

i

Agnieszka Elżbieta Wilusz, zamieszkała w Klimkówce, ulica Zdrojowa, Parafia Świętego Michała Archanioła w Klimkówce

Intencje modlitewne na sierpień

Aby przywódcy polityczni służyli obywatelom, pracując dla integralnego rozwoju człowieka i dla dobra wspólnego, szczególnie troszcząc się o najuboższych i tych, którzy stracili pracę.

Diecezjalna:

Abyśmy mieli odwagę wyznawać swoją wiarę w słowach i czynach.