XXIII Niedziela Zwykła

1.Uzdrowienie głuchoniemego jest przykładem, jak Boże działanie przemienia człowieka, otwiera go na nowe życie. Chrystus wciąż pragnie każdego z nas uzdrawiać i obdarzać swą łaską. Nie zamykajmy się na Boże działanie w nas.

2.Wrzesień, podobnie jak sierpień, przemierzamy z Maryją. Dziś w niedzielę 8 września, obchodzimy jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej Opatrzności za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej przyszłoroczne plony podczas  Mszy Świętych. Pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego. Jaki ono wydaje w moim życiu owoc? – oto pytanie, jakie w kontekście tego święta warto sobie samemu postawić.

3.W najbliższy czwartek po Mszy Świętej o godzinie 18.00 spotkanie Akcji Katolickiej.   4.W sobotę 14 września Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”.

To tradycyjny, nasz wewnętrzny odpust w Kościółku. W tym dniu Msze Święte o godzinie 8.00 w Kościele głównym, dla starszych, chorych i nie mogących wziąć udziału w Drodze Krzyżowej. O godzinie 10.00 początek Drogi Krzyżowej, a po dojściu do Kościółka Msza Święta, około godziny 11.00.

5.W tym dniu także zapraszam na spotkanie przy nowej plebanii i pieczenie kiełbaski. Początek tego radosnego spotkania o godzinie 15.30.

6.Msze Święte w tygodniu o godzinie 18.00. W sobotę, w Święto Podwyższenia Krzyża, Msze o godzinie 8.00 w Kościele i o godzinie 10.00 w Kościółku. NIE BĘDZIE W TYM DNIU MSZY NIEDZIELNEJ O GODZINIE 18.00.

7.Dzisiaj rozpoczynamy XIV Tydzień Wychowania. W tym tygodniu kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Zapraszamy do przeżycia XIV Tygodnia Wychowania w Polsce. Hasłem, jakie tym razem nam przyświeca, jest apel: „Wychowujmy razem”. Skuteczność wychowania zależy w dużej mierze od współpracy osób i instytucji zaangażowanych w ten proces. Jest to wyjątkowo ważne dziś – w związku z wyzwaniami, jakie niesie z sobą życie dzieci i młodzieży w obecnym kontekście  kulturowym. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na problem współdziałania rodziny, Kościoła i szkoły w dziele wychowania.

8.Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu,  a na piątek, po Mszy o godzinie 18.00 zapraszamy wiernych z ulicy Zdrojowej, numery 50 , 52, 56, 56 A (Kościół) i z ulicy Zdrojowej, numery 58, 60, 66 (Kościółek).

Ewangelia według Świętego Marka

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: “Effatha”, to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: “Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę”.

Refleksja nad Słowem Bożym:

Dary wzroku i słuchu ułatwiają życie. Rozumiemy to wszyscy, dlatego zabiegamy o ich posiadanie. Ileż zawdzięczamy okulistom i laryngologom. Ale istnieje druga strona posiadania tych darów, to odpowiedzialność za ich właściwe wykorzystanie. O tym rzadko kto myśli. Niewielu ludzi dziękuje za słuch, a powinniśmy to czynić każdego dnia, i to wielokrotnie. Niewielu dziękuje za zdrowe oczy, niewielu też systematycznie kontroluje, do czego swych darów używa.

Gdy będziemy wchodzić do nieba, zostaniemy rozliczeni z wykorzystania daru słuchu i będzie można z dumą ukazać, jak wielkie bogactwo w sercu zostało zgromadzone właśnie dzięki tej bramie. Trzeba też pamiętać, że z każdego słowa zdamy rachunek.

Dziś wielu ludzi nie liczy się z Bogiem i wykorzystuje otrzymane od Niego dary wyłącznie do własnych celów. Dlatego prowadzą one do ich zguby, zamiast pomagać w ich rozwoju.

Warto się zastanowić nad bogactwem otrzymanych od Ojca Niebieskiego darów. Warto sprawdzić, w jakiej mierze i w jaki sposób z nich korzystamy.

Intencje modlitewne na wrzesień

Ogólna: Aby każdy z nas usłyszał i wziął sobie  do serca wołanie ziemi i  ofiar klęsk żywiołowych, i zmian klimatycznych oraz zobowiązał się do troski oświat, który zamieszkujemy. Diecezjalna: Aby dzieci i młodzież na nowo odczuły potrzebę słuchania Jezusa, który  zachęca do wiary w Niego i czerpania z Jego źródła tryskającego wodą żywą.