Niedziela Miłosierdzia

  1. Wyjątkowość drugiej niedzieli Wielkanocy najlepiej oddają słowa zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 299, 699).

Niedziela Bożego Miłosierdzia dopełnia obchodów oktawy Wielkanocy. Zmartwychwstały Chrystus obdarza nas łaską swego miłosierdzia. Nikt, nawet największy grzesznik, nie jest jej pozbawiony. Boże miłosierdzie najbardziej przejawia się w przebaczaniu grzechów. Pan Jezus wciąż czeka, aby każdy z głębi swojego serca zawołał do Niego: Pan mój i Bóg mój, i aby On mógł w pełni okazać człowiekowi swoje miłosierdzie.

Na wszystkich Mszach Świętych, zamiast homilii będzie odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia. W tym dniu za odmówienie Koronki i przyjęcie Jezusa w komunii świętej możemy zyskać odpust zupełny.

  1. Dzisiaj rozpoczyna się w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia. Doświadczamy Bożego miłosierdzia w naszym życiu i to powinno skłaniać nas do okazywania miłosierdzia innym, a szczególnie najbardziej potrzebującym. Dzisiaj i przez cały tydzień otaczamy szczególną modlitwą tych, którzy na co dzień zajmują się działalnością charytatywną w naszej parafii. Wspieramy dzieła Caritas. Już teraz dziękuję za zebrane dzisiaj ofiary, które będą przekazane na pomoc najbiedniejszym .Zachęcam także do podjęcia dzieł miłosierdzia w swoim najbliższym otoczeniu.
  2. Msze Święte w tygodniu, w dni powszednie o godzinie 18.00. W środę 30 kwietnia dodatkowa Msza Święta w Kościółku, o godzinie 16.00 w intencji maturzystów z naszej Parafii, o światło Ducha Świętego dla nich w czasie egzaminu dojrzałości.
  3. W czwartek rozpoczynamy miesiąc maj, poświęcony Matce Bożej. Majówka w naszym Kościele, w dni powszednie o godzinie 17.30, bezpośrednio po niej Msza Święta.
  4. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:

– zgłoszonych chorych odwiedzę w piątek od godziny 7.30, dół Parafii, Osiedle i góra. Spowiedź Święta dla dzieci i młodzieży w czwartek od godziny 17.00 do 17.30, spowiedź dorosłych w piątek od godziny 16.45 do 17.30. Dla zyskania pierwszego piątku, gdy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, wystarczy przyjąć Komunię Świętą.

– w sobotę 3 maja różaniec pierwszo sobotni będzie odmawiany w Kościółku przed Mszą odpustową, o godzinie 10.15.

– w przyszłą niedzielę po Mszy o godzinie 9.15 zmiana tajemnic różańcowych.

  1. W sobotę, 3 Maja Uroczystość NMP Królowej Polski. W naszej Parafii to także Dzień Odpustu w Kościółku. Czcić będziemy cudowny Krzyż, który chroni nas przed niebezpieczeństwami, tyle cudów i łask doznaliśmy dzięki temu miejscu. Msza Święta odpustowa w Kościółku o godzinie 11.00. W tym dniu także Msze Święte w Kościele parafialnym o godzinie 7.30 i 9.15.
  2. W tym tygodniu, w przyszłą niedzielę 4 maja rozpoczynamy odprawianie Mszy Świętych w Kościółku, a od 7 maja także w środy i piątki:

– w środę wystawienie Najświętszego Sakramentu o godzinie 9.20, adoracja w ciszy i Litania do Krzyża Świętego (godzina 9.45), a następnie Msza około godziny 10.00.

– w piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu o godzinie 9.20, adoracja w ciszy, Nowenna do Bożego Miłosierdzia (godzina 9.45) i Msza Święta około godziny 10.00. Nie będzie już wtedy Nowenny w Kościele parafialnym o godzinie 17.45.

– w niedzielę Msza Święta w Kościółku o godzinie 11.00. Nie będzie wtedy Mszy o 11 w Kościele parafialnym. Msze w Kościele głównym pozostają 7.30, 9.15 i niedzielna, w sobotę  o godzinie 18.00.

UWAGA !!!

W NIEDZIELĘ 18 MAJA I 25 MAJA, OBCHODZIĆ BĘDZIEMY W NASZEJ PARAFII UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ ORAZ ROCZNICĘ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ. W TE DWIE NIEDZIELE NIE BĘDZIE MSZY W KOŚCIÓŁKU O GODZINIE 11.00.

– ponadto Kościółek będzie otwierany zawsze rano, każdego dnia  i będzie możliwość modlitwy indywidualnej dla wszystkich chętnych.

     8.Składka mszalna z dzisiejszej niedzieli, zbierana przez Radę Parafialną na potrzeby naszej Parafii i Kościoła.

      9.We wtorek po Mszy Świętej o godzinie 18.00 spotkanie dzieci klas IV wraz z rodzicami, przed Rocznicą  I Komunii Świętej, która w naszej Parafii będzie 25 maja, na Mszy o godzinie 11.00.

      10.Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na piątek, na godzinę 18.30 (po Mszy Świętej) zapraszamy mieszkańców z ulicy Księdza Waisa, numery 16, 18, 21, 25.


Ewangelia według Świętego Jana

Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam, gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: ”Widzieliśmy Pana!”. Ale on rzekł do nich: ”Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”. A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: ”Pokój wam!”. Następnie rzekł do Tomasza: ”Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”. Tomasz Mu odpowiedział: ”Pan mój i Bóg mój!”. Powiedział mu Jezus: ”Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

Refleksja nad Słowem Bożym

Dzisiejsza Ewangelia mówi o czymś niezwykle istotnym – o ranach Miłosierdzia. One nie tylko dla Tomasza, ale i dla pozostałych apostołów były dowodem autentyczności ukazującego się Chrystusa. Kiedy Jezus przyszedł do wystraszonych uczniów, mówiąc: Pokój wam, nie słychać odpowiedzi z ich strony. Dopiero wtedy, kiedy Chrystus pokazał im swoje ręce i bok, zobaczyli Go i uradowali się Jego obecnością .Dopiero wtedy byli w stanie przyjąć ofiarowany im dar pokoju i moc Ducha Świętego, by kontynuować misję Jezusa – misję Jego miłosierdzia, misję odpuszczania grzechów lub dla opamiętania grzesznika zatrzymywania ich. Dopiero wtedy, kiedy zobaczyli rany Zmartwychwstałego… To świadczy o ogromnej sile lęku w apostołach, ale i o mocy płynącej z rozważania ran Chrystusa.

A jak to wygląda u nas? Spójrzmy na naszą codzienność. Ileż w nas jest niepokojów o dalsze losy swoje, bliskich i świata? Ileż w nas jeszcze pozamykanych drzwi i jednocześnie ogromnej tęsknoty za spotkaniem z żywym Bogiem… Chrystus zna nasze bolączki. Przychodzi z darem swojego miłosierdzia. Przychodzi zwycięski, ze śladami męki na swoich rękach, nogach i z przebitym bokiem, byśmy nie wątpili Jego słowom, lecz uwierzyli Miłosierdziu, patrząc na Jego rany. Przychodzi, odsłaniając przed nami swoje ręce i bok, pokazuje rany, które są przypieczętowaniem wyznania miłości Boga do człowieka. Czy jestem w stanie, jak święty Tomasz, wyznać całym sercem, wpatrując się w te święte rany Chrystusa: Pan mój i Bóg mój?…


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności


Spotkania grup duszpasterskich


Intencje modlitewne na kwiecień

Ogólna: 

Aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, szanowało godność człowieka i pomagało stawić czoła kryzysom naszych czasów.

Diecezjalna: 

Aby zmartwychwstały Pan napełnił nadzieją serca osób doświadczonych przez cierpienie i chorobę.