IV Niedziela Adwentu

1.Przeżywamy IV Niedzielę Adwentu. Niech nie ustaje nasza gorliwość w modlitwie i uczynkach miłosierdzia. Bierzmy za wzór Maryję, która trwa w dziękczynieniu i niesie Zbawiciela do domu Zachariasza. Naśladujmy także Świętego Józefa, który posłuszny woli Bożej, objawionej mu we śnie staje się Opiekunem Mesjasza.

2. Jutro 19 grudzień, dzień spowiedzi świętej w naszej Parafii. Sakrament Pokuty będzie od godziny 14.00 do 17.00, z przerwą od godziny 16.00 do 16.30. Skorzystajmy jak najliczniej, aby z czystym sercem przeżywać ostatnie dni adwentu i Święta Bożego Narodzenia.

3.W tym tygodniu ostatnie Msze Święte roratnie, od poniedziałku do piątku. W poniedziałek i piątek o godzinie 17.00, we wtorek, środę i czwartek o godzinie 18.00. W sobotę nie ma już rorat, Msza Święta wigilijna o godzinie 8.00.

4. W sobotę Wigilia Bożego Narodzenia – wieczór szczególny, o czym śpiewamy w jednej z pastorałek. To dzień, który zaczyna się po zmroku, kiedy wszyscy wszystkim ślą życzenia. Niech to będzie czas pojednania i przebaczenia w naszych domach i rodzinach. Od gestu pojednania, wspólnej modlitwy i podzielenia się opłatkiem rozpocznijmy wigilijną wieczerzę. Po zakończonym posiłku pozostańmy w rodzinnym gronie, by śpiewać kolędy, by wspólnie się radować z przyjścia Zbawiciela na świat. Ze śpiewem kolęd na ustach przyjdźmy do naszej świątyni na Pasterkę o godz. 24.00.

5.W przyszłą niedzielę 25 grudnia, Uroczystość Bożego Narodzenia, Msze święte w naszym kościele o godz. 7.30 , 9.15 i o godz. 11.00.  Nie będzie mszy popołudniowej o godzinie 15.30. Można w tym dniu zyskać odpust zupełny za przyjęcie błogosławieństwa papieskiego „ Urbi et Orbi” za pośrednictwem radia i telewizji.

6. W drugi dzień świąt, w poniedziałek 26 grudnia, Święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Porządek mszy świętych jak w każdą niedzielę. Nie będzie Mszy popołudniu o godzinie 15.30. Składka ze święta św. Szczepana przeznaczona na Seminarium Duchowne w Przemyślu i Katolicki Uniwersytet Lubelski.

7. Składka mszalna z dzisiejszej niedzieli, zbierana przez Radę Parafialną, na potrzeby naszej Parafii i Kościoła.

8. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła tym osobom, które to uczyniły w minionym tygodniu, a na piątek,  na godzinę 17.30 (po Mszy Świętej wieczornej) zapraszamy mieszkańców z ulicy Osiedlowej, numery 17, 31A, 33, 35.


 

Ewangelia według Świętego Mateusza    

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienna za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: ”Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”. A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy ”Bóg z nami”. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Refleksja nad Słowem Bożym

Imię Emmanuel objawia niezwykle ważną prawdę o naszym Bogu. Jest ona cenna dla każdego, kto wierzy, i dla całego środowiska ludzi wierzących. Szczególnie cenna jest dla chrześcijańskiej rodziny, która ma pewność co do tego, że Jezus jest z nią. Gwarantuje jej to sakrament małżeństwa. Od ołtarza po ślubie małżonkowie katoliccy wracają do siebie z Jezusem. On jest z nimi. On też jest dla nich najważniejszy. Odtąd Jemu oddają pierwszeństwo we wszystkich decyzjach, jakie podejmą celem budowania domu.

Tę prawdę objawia Bóg Józefowi. Ten bowiem musiał dostosować swe kroki do kroków Syna Bożego, który zamieszkał w łonie Maryi. Józef zrozumiał, że to nie on będzie decydował o koncepcji swego rodzinnego życia; że tym decydującym będzie obecny w jego rodzinie i adoptowany przez niego Syn Boga.

Prawda o tym, że Bóg jest z nami, stanowi istotę radosnej nowiny. To dlatego wszystko ulega zmianie, że On jest z nami. On ze swą miłością, mądrością, wszechmocą. Życie rodzinne trzeba programować z Nim, a nie na własną rękę. Być uczniem Chrystusa to zapraszać Go do rodzinnego stołu, rodzinnych rozmów, decyzji, rodzinnej troski o każdego w domu. Z Nim trzeba pochylać się nad chorym, z Nim planować wakacje, niedziele, odpoczynek. Z Nim oglądać film, otwierać Internet, przyjmować gości. Z Nim przeżywać poczęcie i narodziny kolejnych dzieci. I z Nim zamykać oczy tym, którzy udają się do domu Ojca.

Jeśli się o tym zapomina, jeśli się nie dopuszcza Chrystusa do codziennego życia w rodzinie, to z pewnością wygaśnie w niej miłość. Jezus jest siłą nośną chrześcijańskiej rodziny.


Zapowiedzi przedmałżeńskie


Odeszli do wieczności

Bożena Helena Potasiewicz – urodzona 12.09.1963, zmarła 16.12.2022, zamieszkała ul. Słoneczna 15. 


Spotkania grup duszpasterskich


Intencje modlitewne na grudzień

Ogólna:

Aby organizacje wolontariackie znalazły osoby pragnące zaangażować się w działanie dla wspólnego dobra i szukały nowych sposobów międzynarodowej współpracy.

Diecezjalna różańcowa:

O wzrost wszystkich wspólnot parafialnych, ruchów i stowarzyszeń katolickich w naszej Archidiecezji.